„Benešovsko je totiž jedním z nejúspěšnějších okresů ve Středočeském kraji, ne-li nejlepším,“ míní expert Deníku na fotbal, Rudolf Muzika.

Region má totiž své zástupce v seniorské kategorii, ve druhé i třetí lize. Vlašim, respektive Benešov, sice nemají postupové ambice, ale zejména Vlašim si zatím vede celkem dobře. Proti loňsku to ale pro příznivce kopané v obou městech není úplně to, co očekávali. Jen úplné laiky fotbalem nedotčené: seniorská kategorie neznamená, že fotbal hrají starobní důchodci, ale dospělí sportovci. Platí to, i když někdy může být označení senior, jak stojí dál v textu přece jen blíž realitě.

Také v dalších, krajských soutěžích dospělých, má Benešovsko své zástupce. Dva týmy hrají krajský přebor – Poříčí nad Sázavou a Nespeky, další tři bojují v I. A třídě – Votice, Divišov a druhý tým Sellier Bellot Vlašim. Také v krajem řízeném I. B třídě má Benešovsko své zástupce a to dokonce šest – Sázavu, Teplýšovice, Miřetice, Kondrac, Neveklov a Struhařov.

To všechno dohromady, společně s okresním přeborem, dvěma skupinami III. třídy a třemi IV. třídy také znamená, že má Benešovsko, v celém Středočeském kraji nejvyšší počet okresních soutěží dospělých, celkem šest. Hraje v nich také největší počet mužstev – 74. „V tomto ohledu se Benešovsku přibližuje už jen Nymbursko, které má o jedno mužstvo méně,“ připomněl Rudolf Muzika.

Předávání zkušeností

Proč se Benešovsko vymyká současnému trendu v jiných okresech Středočeského kraje, není úplně jednoduché říci. Přiznal to i sekretář Okresního fotbalového svazu Benešov Matěj Voráček. „Je tu stále spousta hráčů, kteří by mohli svým věkem hrát v kategorii veteránů, ale oni o to nemají zájem a hrají raději regulérní soutěže,“ míní funkcionář s tím, že to s sebou přináší jedno velké pozitivum.

„Tihle hráči mají chuť předávat své zkušenosti začínajícím sportovcům, tedy dětem a věnují se jim i jako trenéři,“ popsal Matěj Voráček. Připustil ale, že jeho názor nemusí být úplně přesný. „Každopádně jsme na situaci na Benešovsku pyšní,“ dodal.

Ján Geleta.Zdroj: DENÍK/Zdeněk KellnerNaprosto zářným příkladem Voráčkova názoru na činnost vysloužilých fotbalistů s dětmi, je práce s mládeží dvojnásobného fotbalového mistra Československa, držitele stříbrné medaile z Letních olympijských her v Tokiu 1964 a také nejlepšího fotbalisty Československa roku 1967, Jána Gelety (na snímku). Od roku 2010 žije v Křivsoudově a stejnou dobu se tam věnuje i mladému fotbalu.

A právě proto je na tom Benešovsko ve Středočeském kraji v oblasti fotbalové mládeže také nejlépe. Největší kluby z Benešova a Vlašimi hrají vyšší mládežnické republikové soutěže, několik dalších soutěže krajské a samozřejmě i okresní. To pak dohromady dává znovu úctyhodné číslo - 117 týmů hrajících v celkem 14 soutěžích.

Top kluby na okrese

Za vším samozřejmě stojí dobrá práce funkcionářů. Ti tuhle svou práci dělají bez nároků na horentní sumy nebo dokonce zcela zdarma. Situaci na Benešovsku nahrává ale například i to, že mládežnickou základnu drží na vysoké úrovni dva největší kluby - SK Benešov a Sellier Bellot Vlašim. Právě odkud hráči, kteří se neuplatní v prvních týmech, odcházejí do nižších soutěží a přinášejí své dovednosti i na venkov.

Jestliže mezi nejlepší, co se týká počtu fotbalových týmů dospělých i těch mládežnických, patří Benešovsko, na opačném pólu tohoto hodnocení stojí fotbal na Rakovnicku. „Znovu je to o práci fotbalových činovníků,“ připomněl Rudolf Muzika a přidává jeden příklad: „Když fotbalový svaz pořádá školení trenérů v pátek přímo v Rakovníku, přihlásí se na něj tři z Rakovníka a 25 z Kladenska,“ dodal.

Číselné porovnání okresů - sezona 2018/2019Benešov: 2 ligové týmy, 11 v kraji + 6 okresních soutěží dospělých (74 týmů), v mládeži 6 v kraji  a v okresních soutěžích 117 týmů ve 14 soutěžích.

Beroun: třetí liga 1x, divize 2x, kraje 6x, 4 okresní soutěže (52 týmů). V mládeži 14 soutěží a 81 týmů v okrese, v kraji 4 týmy.

Kladno: třetí liga, dvě divize, 17 v krajských soutěžích + 4 soutěže okresní (55 týmů). V mládeži 10 týmů v kraji, 14 okresních soutěží a 105 týmů v nich.

Kolín: divize 2x, kraj 5x plus pět okresních soutěží (71 týmů). V mládeži hlavně Kolín a Český Brod, v kraji a v okrese 73 týmů, 7 soutěží.

Kutná Hora: 1x divize, 1x krajský přebor, 5x kraj + 4 okresní soutěže (51 týmů). V mládeži ligová Čáslav, v okrese jen 5 soutěží a 57 týmů.

Mělník: 2x divize, 8x kraj + 5 okresních soutěží (58 týmů), v mládeži liga 1x a v mládeži 10 soutěží a 100 týmů.

Mladá Boleslav: první liga, třetí liga (Dobrovice), 2x divize, 10 v kraji, v okrese 5 soutěží a 73 týmů. V mládeži liga (Mladá Boleslav) a v okrese 12 soutěží a 112 týmů.

Nymburk: 2x divize, 11x kraj, 5 okresních soutěží (73 týmů). V mládeži 12 soutěží, 111 týmů!

Příbram: první liga, 2x divize, 9x kraj, v okrese 5 soutěží (55 týmů). V mládeži 11 soutěží a 81 týmů a plus ligové týmy Příbrami (akademie)

Rakovník: 2x divize, 5x kraj, 3 okresní soutěže (36 týmů). V mládeži ligové týmy SK a Tatran Rakovník, v kraji Nové Strašecí a pak už jen 3 soutěže a 36 týmů.

Mládež je ohrožena také na Praze-východ, kde funguje jen 5 soutěží mládeže (32 týmů). Kontrastuje s tím Praha-západ, tam má 114 mládežnických družstev v 15 soutěžích!