Není to tak dlouho, co se jedna z developerských firem snažila prosadit vybudování několika desítek větrných elektráren. Pro svůj záměr si vybrala jedno z nejkrásnějších míst Podblanicka hraničící přímo s Chráněnou krajinnou oblastí Blaník. Les větrných monster, vysokých až 150 metrů chtěla kolem Blaníka postavit německá soukromá společnost e3 větrná energie. Přes dvě desítky obřích staveb se čtyřicetimetrovými lopatkami by zcela změnily charakter Chráněné krajinné oblasti a hluk z obřích větrníků by znehodnotil bydlení v blízkých obcích.
„Firma oslovuje většinou menší a chudé obce pro které je vidina příslibu každoročního příspěvku natolik lákavá, že jsou ochotné prodat kraj i obyvatele,“ uvedla někdejší pracovnice Posázaví Jana Tywoniaková. Zdravý rozum místních nakonec zvítězil, když OÚ Načeradec na základě připomínek lidí větrníky, které by poškodily vzhled krajiny, odmítl.
Další firma zase po desetiletí hyzdila krajinu Benešovska podél dálnice D1 několika billboardy v podobě obří orlice propagující známou minerálku. Těžko říct, kolik řidičů projíždějících kolem více než sto kilometrovou rychlostí si pod vlivem rozpínajících se křídel koupilo u nejbližší benzínky nápoj s bublinkami. Teď však na dlouhodobý nátlak ochranářů musela firma obří ptáky z horizontu odstranit.
„Mnohokrát jsem si všiml, že když někdo chce postavit nějakou velkou, dominantní a ošklivou stavbu, vybere si pro ní ten nejkrásnější kout krajiny. Ty nejambicióznější plány se vždycky týkají nějaké nedotčené krajiny. Chuť lidská je na rozdíl od středočeské krajiny bez konce,“ uvedl Václav Cílek, který se dlouhodobě zabývá proměnami české krajiny a otázkami životního prostředí. Přírodovědec tvrdí, že horizont je věc veřejná a všichni rádi kloužeme pohledem po linii, kde se země dotýká nebe. Je-li horizont poničen, vzniká všeobecná škoda.
„Firma stavící billboardy, výškové stavby a různé technické věže vlastně privatizuje veřejnou věc. Podle mě se často jedná o druh krádeže,“ řekl Václav Cílek a doplnil, že bez billboardů se snadno obejdeme, protože nepřinášejí novou kvalitu do našeho světa a bývají vemlouvavé až agresivní. Novým problémem jsou podle vědce větrné elektrárny. Jejich věže sice vidíme, ale už si nevšimneme nové komunikace k věži. A když už je nová silnice, nechybí většinou ani malé parkoviště.To postupně ochuzuje krajinu.
Samostatnou kapitolou je dálnice D1, která se sice nedotýká významnějších přírodních celků, jako je okolí hradů Stará Dubá nebo Hláska u Zlenic, ale svým provozem snižuje především hodnotu rekreačního prostředí.

KAREL CHLUMEC