Společnost Lax Prag, která uváděla jako své sídlo polorozpadlý domek v Zaječících u Pyšel, nepodávala daňová přiznání a neodváděla DPH, čímž stát připravila o necelý milion korun. Na lavici obžalovaných se ale vedle jednatelů ocitla i samotná firma.

„Obžalovaná právnická osoba vykonávala pouze činnost spojenou s trestnou činností," uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně Okresního soudu v Benešově Zdeňka Dufková.

Zatímco jednatelé dostali osmnáctiměsíční, respektive třicetiměsíční podmíněný trest, firmu soudkyně potrestala zrušením. Jelikož verdikt potvrdil na začátku tohoto týdne Krajský soud v Praze, proti rozsudku se už nejde odvolat. Firma, která poskytovala strážní služby, tak skončí v rukou likvidátora. Podle soudkyně ale už nebude moc co likvidovat. Firma je bez majetku a už dva roky nevykonává žádnou činnost.

„Pokud to byla skořápka, přes niž byla páchána trestná činnost, je to jen logické. Co s takovou firmou," okomentoval verdikt advokát Tomáš Gřivna. Ten ale upozorňuje, že v tomto případě jde o „smrtící" trest pro vlastně již mrtvou firmu. A jako odstrašující příklad pro jiné firmy příliš působit asi nebude.

„Je to potvrzení, že ten zákon funguje, ale dosud to vše byly malé případy, ne velké mediálně známé firmy s kupou obhájců za zády," dodal Tomáš Gřivna. Signálem pro ostatní firmy podle něj bude, až se před soud dostane případ některé velké známé firmy.