VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školil ji drsný život na ulici

BENEŠOV - Šest let padala na dno. Žila na ulici, kradla, aby měla co jíst, dealovala, aby měla na další dávku.

30.4.2007
SDÍLEJ:

Hanka a Lolita.Foto: Julie Filipová

Ze závislosti na drogách se léčila osmnáct měsíců, ale abstinenci za tu dobu nesčetněkrát porušila. Teď se jí ale daří zůstat „čistá“. Řeč je o dvaadvacetileté dívce z Benešovska, která vystupuje pod přezdívkou Lolita.
Kdy jsi poprvé okusila, jak chutnají drogy?O drogách jsem absolutně nevěděla. Dodnes si pamatuji, že v červenci roku 1998 jsem si dala v Týnci prvního jointa. Bylo to na oslavě narozenin. Od té doby dlouho nic, až ve čtrnácti jsem začala s partou experimentovat. Zkoušeli jsme extázi a říkali si, že by nebylo špatný zjistit, jaké jsou stavy na ostatních drogách. V tu dobu byly doma problémy, naši se pořád hádali, ve škole byly problémy a do toho ještě puberta. Říkala jsem si, že chci někam patřit, někam se zařadit. Aby mě ostatní nepřehlíželi. To byl zlom. Šla jsem na učňák, kde kluci hulili a čichali toluen, přidala jsem se k nim. Pak se tam objevil pervitin.
Tím jsi pokračovala?
Říkala jsem, že mi to strašně chutná, líbily se mi na tom ty stavy. Díky pervitinu jsem se ani jednou neučila. Když jsem byla při vyučování zfetovaná, pamatovala jsem si většinu věcí. Pořád jsem chodila pařit, začala jsem jezdit na technoparty.
Co rodiče? Nepřišli na to, že máš s drogami problémy?
Máma mi jednou našla stříkačku, ale i tablety a psaníčka. Tenkrát mi řekla, že by mi strašně moc chtěla pomoct, ale neví, jak. Pro rodiče byly drogy tabu, nic o nich nevěděli. To mě mrzí. Pak máma požádala o rozvod. V tu dobu jsem jela na technoparty do Brna, a když jsem přijela domů, máma tam už nebyla. To byl šok. Bylo mi osmnáct a v tu dobu už nebylo tak lehké s drogama přestat. Dealeři za mnou jezdili až domů. Neměla jsem práci a od táty jsem dostala ultimátum. Buď si ji najdu, nebo vypadnu. Udělala jsem to druhé.
Kam jsi šla?
K mámě. Jenže jsem se nesnesla s jejím přítelem, a tak jsem po dvou měsících odešla do Prahy. Tam jsem se chytla přímo vařičů pervitinu. Přespávali jsme u různých lidí, celé noci jsme se toulali po městě. Nějaký čas jsem také spala na Hlavním nádraží. Tam je to boj o přežití. Vždycky jsem si vysomrovala peníze třeba na rohlík, chodila jsem s klukama krást jídlo. Cikáni mě také přemlouvali, abych pro ně šla šlapat, ale to jsem odmítla. V žádném případě bych se k něčemu takovému nesnížila. Pak jsem bydlela různě u kamarádů. Dokonce jsem si našla na tři měsíce práci, ale nakonec jsem s kamarádem odjela do Brna.
V Brně jsi měla kde být?
Týden jsme byli na ulici, to je škola života. Kamarád se na mě pak vykašlal a našel si byt. Já skončila u jiného kámoše na ubytovně, odkud jsem šla rovnou na detox. Sešla se nás tam banda perníkářů a byli jsme jako rodina. Nechtělo se mi odejít, ale po deseti dnech jsem si musela vybrat, do jaké komunity půjdu. Vyžádala jsem si program s vycházkami do Brna a návštěvami, a tak jsem do drog zase spadla. Po třech týdnech mě vyhodili a nabídli mi léčbu v komunitě v Koněšíně.
Nabídku jsi přijala?
Ano, ale až po měsíci, kdy jsem měla rozlučku. Tu jsem si solidně užila, pořád jsme fetovali. Pořídila jsem si i psa. Tomu jsem vždycky sehnala na noc ubytování a já zůstávala venku. V Koněšíně jsem byla s kamarádem. Říkali jsme si, že tam půl roku zvládneme, a pak začneme zase pařit. První čtyři měsíce jsem se k drogám pořád vracela. Hrozili mi, že mě vyhodí. Zlom nastal, když mi nějací kluci v Brně umlátili mého nejlepšího kamaráda. Od té doby jsem byla čistá. Udělala jsem si rekvalifikaci hrnčířka-keramička, pracovala tu, našla si přítele..
Ke drogám jsi se ale zase vrátila.Ano. Vzala jsem si nabídnutý pervitin. Odešla jsem z komunity a jela k mámě. Ta mi ale řekla, že by to nedělalo dobrotu, že mě neuhlídá. V tom měla pravdu. Šla jsem teda k tátovi, ale po šesti dnech jsem od něj utekla do Prahy. Za měsíc a půl jsem byla na stejném dně, jako před léčbou. Chtěla jsem se vrátit domů.
Vrátila ses k tátovi. Přestala jsi pak s drogami?
Ne, měla jsem další relaps s kluky z Benešova a Bystřice. Hned týden na to jsem ale šla do benešovského K-centra, abych to ukočírovala. Od února jsem čistá a bojuji. Mám práci a splácím dluhy.
Dluhy, které sis udělala nákupem drog? Ty musely stát dost. To ani ne. Za dávku jsem platila za celých šest let tak třikrát. Nejdřív jsem sice rozprodala své věci, pak jsem si ale vydělávala dealováním. Prodávala jsem třeba v Benešově, Sázavě, Divišově, prostě všude možně. Z toho byly ohromné peníze. Jednou mě našli vyhazovači na diskotéce v Sázavě na záchodě, kde jsem šňupala s kamarádem. DJ pak vyhlásil, že jestli ještě jednou přijde Lolita a všechny děti budou mít velký oči, vyhodí ji. Teď je to ale víc hlídané.
Vídáš se teď s lidmi, s kterými jsi brala drogy? Nestáhnou tě zpět?
S někým ano, ale většina z nich přestala, když se doslechla, že jdu na léčení. Můj největší problém byl ale zařadit se do reality. Tolik let jsem žila v bublině a najednou mi začaly chodit dopisy od dopraváků nebo Home credit. Jedna z věcí, proč sekám latinu, je, že mi táta řekl, že jestli začnu zase brát, tak poletím. A já nemám kam jít.
Daří se ti být čistá, ale jak říkáš, je to boj. Co bys poradila těm, kteří nad drogami uvažují?Život je boj, ale s drogama se absolutně nedá vyhrát. Je předem prohraný. Když jsem čistá, cítím, že jsem šťastnější než kdybych byla zfetovaná. Drogy ale tak úplně neodsuzuji, někdo jimi řeší problémy, jako jsem je řešila já. Kdo je chce zkusit, tak klidně, pokračovat v nich by ale neměl v žádném případě. Člověk se nesmí nechat pro všechno strhnout. Důležité je mít vedle sebe někoho, o koho se může s jistotou opřít.

30.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 25 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy učitel/ka v mateřské školce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Mrač, Do našeho týmu hledáme šikovnou paní učitelku, která by ráda pracovala v jedné z nejmodernějších mateřských škol v ČR a příjemném pracovním kolektivu., Podmínkou je vzdělání v oboru pedagogiky resp. předškolní výchova a vzdělávání., V případě Vašeho zájmu, prosíme, o zaslání životopisu včetně uvedení Vašeho vzdělání,praxe atd.. na e-mail: info@minisvetskolka.cz. Pro dotazy k tomuto místu, prosím volejte tel: 722 167 701. Zajímavé firemní bonusy a odměny, dovolená navíc, podnikové stravování.. Pracoviště: Mateřská škola minisvět mrač s.r.o., 257 21 Poříčí nad Sázavou. Informace: Petr Kucek, +420 722 167 701.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 18 200 Kč

Odborní účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18200 kč, mzda max. 27380 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Benešov, možnost prodloužení prac. poměru na dobu neurčitou, znalost DPH. Pracoviště: Vyšší odborná škola a střední zemědělská škola, Mendelova, č.p. 131, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Jaroslava Říhová, +420 317 723 571.

Služby - Služby Poštovní doručovatel 16 000 Kč

Doručovatelé listovních poštovních zásilek Doručovatel/ka listovní. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Týnec nad Sázavou, Jak bude vypadat váš pracovní den:, " Připravíte si obálky a balíčky tak, aby se Vám dobře roznášely., " Nezapomenete přibalit letáky a složenky., " Dojdete si k zákazníkům pro úsměv za včasné dodání., " Můžete klientům poradit, jak získat lepší služby nebo informovat o nabídkách, které jim usnadní život., " Doručovat budete pěšky nebo služebním automobilem., Hodíte se k nám, protože:, " jste aktivní a baví Vás procházky na čerstvém vzduchu, " si dokážete svou práci zorganizovat, " rád/a se setkáváte s lidmi, " máte minimálně výuční list, Proč pracovat právě u nás?, " Dostanete náborový příspěvek 15 000 Kč!, " Vše potřebné Vás naučíme., " Díky 37,5 hodinové pracovní době, ranní směně a volným víkendům Vám zbyde čas i pro Vás., " Volno si užijete i o 5týdenní dovolené., " Máme pro Vás i další benefity (stravenky v hodnotě 70 Kč, ubytování ve firemních rekreačních zařízeních, příspěvky na dovolenou a dětské tábory, volno pro rodiče, aj.)., " Dostanete od nás pracovní smlouvu na dobu určitou 1 rok, s možností prodloužení na neurčito, " Spolupracovat můžeme i formou brigády., , První kontakt telefonicky 8-15 hodin pondělí až pátek. Pracoviště: Česká pošta s.p. - týnec, Družstevní, č.p. 524, 257 41 Týnec nad Sázavou. Informace: Lenka Barková, +420 730 583 025.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Krmič - ošetřovatel/ka skotu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Neveklov -Stranný, Požadován řidičský průkaz na traktor,schopnost ovládat traktor s přívěsem (krmným vozem) i při couvání,spolehlivost, manuální zručnost, vzhledem k práci se zvířaty různých váhových kategorii fyzická zdatnost, kladný vztah ke zvířatům. Podnikové stravování, po dobu zaměstnání možnost nájmu bytu v bytovce Stranný. První kontakt telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Neveklov a. s., 257 56 Neveklov. Informace: Pavel Vosolil, +420 317 741 398.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Povodí se pochlubí pěkně zarostlým potokem

Ilustrační foto

Pět let za pobodání souseda? Platí, řekl soud

Rady do zahrady: probírka plodů, sklizeň, další výsadba

Benešovsko - Rady čtenářům Deníku od zahrádkáře, ovocnáře, pěstitele a šlechtitele Petry Kumšty z Votic.

KRÁTCE: neukáznění řidiči, Den zdraví či soutěž jedlíků

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu. 

Padesát tři malých závodníků se účastnilo soutěže v atletice

Benešov - Tradiční závody v dětské atletice pro malé sportovce, které pořádal Dům dětí a mládeže Benešov ve spolupráci s Mateřským centrem Hvězdička, se uskutečnily v sobotu 16. června na hřišti ZŠ Benešov, Jiráskova.

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Boje v základních skupinách fotbalového mistrovství světa v Rusku jsou v plném proudu, v akci se už stihly představit desítky světových hvězd. Šampionát je vrcholnou událostí, kterou sleduje takřka celý svět. Přečtěte si největší zajímavosti o tomto mimořádném sportovním svátku. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT