„Teď poslední dobou přichází určitě tak pět zákazníků denně. Někdo si sebou přinese svou starou autolékárničku a dokoupí si pouze to, čemu vypršela doba použití, protože ne vždy se expirační doba na kufříku shoduje s expirační dobou jeho vybavení. Takže si dokoupí jenom to, co je buď už prošlé, nebo čeho trvanlivost zanedlouho skončí. No a potom jsou lidé, kteří si koupí celou novou autolékárničku s tím, že tu starou použijí doma. Celá řada odborníků se totiž shoduje v tom, že expirační doba nehraje často žádnou roli," uvedla vedoucí benešovské lékárny Na Bezděkově Lucie Hlinková.

Druhou skupinou řidičů jsou ti, kteří si kupují pouze plnohodnotné náplně. Ty pak vloží do již dříve zakoupených kufříků. Ale ani jedni z nich si neušetří štiplavé poznámky, že už musí autolékárničku zase měnit. A přitom ji často nestačí ani rozbalit a něco z ní použít.

„Předtím jsme prodávali tak jednu až dvě autolékárničky měsíčně," poznamenala Lucie Hlinková, která míní, že zvýšený zájem o celé kufříky nebo jen jejich náplň bude trvat celý leden. Pak by se měla situace vrátit do normálu.

To další benešovská lékárna, Novea na Malém náměstí zatím nárůst prodeje autolékárniček nezaznamenala. Jak uvedla jedna z jejích pracovnic, jsou dny, kdy neprodají třeba ani jednu. Jindy zase ale třeba i tři. Ovšem to prý není tím, že by všechna média varovala před strašákem jmenujícím se, prošlá doba použití.

Stejně tak jako v lékárně Na Bezděkově, i tady si mohou lidé zakoupit jen plnohodnotnou náplň, která je zhruba o třicet korun levnější než kufřík, nebo po konzultaci s lékárnicí dokoupit jednotlivě, již prošlé vybavení.

Zatímco lékárna Novea nával autolékárniček chtivých klientů zatím nezaznamenala, zdravotnické potřeby, pobočka lékárny Alma v ulici Nová Pražská ano.
„Autolékárničky prodáváme, ale teď jsme zrovna úplně vyprodaní. Čekáme, až nám je zase přivezou. Mohu vám nabídnout už jen poslední náplň," odpověděla Jana Nedělová, pracovnice zdravotnických potřeb na dotaz, zda je možné u nich autolékárničku koupit.

Předešlý den jich prý ale prodala šest kusů. Vlastně všechno, co v obchodě měla.

„Když se tak se zákazníky bavím, říkají, že i kdyby k nějaké autonehodě přijeli, asi by autolékárničku stejně nevyužili, jelikož by měli obavy, aby poskytli první pomoc správně, Raději prý rychle zavolají sanitku. Nicméně vyhláška je vyhláška a ta se musí dodržovat. A policie to kontroluje. Zrovna včera přiběhla na poslední chvíli paní, že musí synovi koupit rychle novou autolékárničku. Říkala, že ji měl prošlou a hned ho to stálo pět set korun," dodala Jana Nedělová.

„Spíš by měla být povinná výbava mobil na zavolání první pomoci a několikeré gumové rukavice, aby se chránil ten zachránce. Jestli člověku z nabouraného auta, které se vyválelo někde v bahně, nebo je celé od vyteklého oleje rozstřihnu kalhoty nůžkami, kterým prošla expirační doba je asi úplně jedno. A myslím si, že podobné by to bylo i s obvazem, náplastí a podobně," vložil se do hovoru náhodný zákazník.

Kde v Benešově prodávají asi nejvíc autolékárniček, jsou autopotřeby U sokolovny. Třeba v úterý uspokojili asi třicet zákazníků, takže na následující den jim zbyl jenom jeden kus. Proto netrpělivě čekali, až jim dovezou další zásobu. Tentokrát rovnou šedesát kusů.

„Za normálních okolností prodáváme tak jednu, dvě autolékárničky denně. Tohle je extrém," řekl vedoucí prodejny Radim Bejlek, který objedná jen celé autolékárničky. Náplně se prý kupovat nevyplatí.

„Ten finanční rozdíl je tak minimální, že to nemá smysl objednávat," vysvětlil Radim Bejlek.

Autolékárničku je možné koupit ale třeba i v autosalonu Škoda Verold Benešov. I když jak uvedl jeden ze zaměstnanců Jiří Kutchan, že by si ji k nim přišel koupit člověk z ulice, je spíš výjimka. Většinou využije této nabídky ten, kdo od nich odjíždí novým autem.

A odjet s novou autolékárničkou mohou řidiči i od benzinových čerpacích stanic. Ale třeba v Benešově hlásily včera některé „vyprodáno".

Co musí autolékárnička obsahovat?

1 kus isotermické fólii o rozměrech nejméně 200x140 cm ⋌30,-
1 kus nůžek o délce 15 cm v antikorozní úpravě se zaoblenými hroty ⋌36,-
1 kus chirurgických rukavic v obalu ⋌30,-
1 kus plastové roušky o velikosti 20x20 cm a tloušťce 0,05 mm ⋌59,-
1 kus pryžového škrticího obinadla 6x12,5 cm ⋌43,-
3 kusy obvazu s jedním polštářkem o šíři nejméně 8 cm ⋌15,-
3 kusy obvazu se dvěma polštářky o šíři nejméně 8 cm ⋌15,-
2 kusy třícípého šátku z netkaného textilu ⋌14,-
1 ks náplast na cívce 2,5x5 cm ⋌25,-
6 ks a náplast s polštářkem 8x4 cm ⋌15,-
CELKEM ⋌282,-

Ceny jsou pouze orientační!