Zvláštním vlakem do Strančic dorazil propagovat projekt univerzálního klíče k záchodům a zdvíhacím plošinám na nádražích, muzeích, kinech, úřadech a dalších veřejných objektech i například u čerpacích stanic a dálničních odpočívadlech herec Jan Potměšil, předseda národní rady zdravotně postižených Václav Krása, hejtman Petr Bendl a generální ředitelé Českých drah i Správy železniční dopravní cesty.

Projekt Euroklíč odstartoval už před rokem Středočeský kraj, jenž ve své budově na toaletách nechal instalovat sedm univerzálních zámků. „Důležité je, aby tento drobný klíč v budoucnu snížil nejistotu všech hendicapovaných, kteří se chtějí co nejvolněji pohybovat po našich městech a obcích,“ uvedl středočeský hejtman Petr Bendl.
V regionu se eurozámky objeví, kromě Strančic, kde už jsou, na nádražích ve Vlašimi, Zruči nad Sázavou a v Benešově, kde jsou záchody přizpůsobené pro vozíčkáře. „V Benešově eurozámek ještě nemáme. O toalety se už několik let ke všeobecné spokojenosti stará soukromá firma,“ upřesnil přednosta uzlové železniční stanice Karel Červenka.
„Národní rada projekt podporuje velmi intenzivně, protože pomáhá lidem s tělesným postižením cestovat bez stresu a v pohodlí,“ konstatoval Václav Krása.
„V mnoha zemích Evropy se již stalo dobrou a rozšířenou praxí, že veřejně dostupná hygienická zařízení pro handicapované jsou vybavená univerzálním zámkem. Jediným speciálním klíčem je tak lidé se zdravotním postižením mohou otevřít bez toho, aby složitě sháněli klíče třeba u obsluhy benzinové pumpy, na vrátnici úřadu nebo u pokladny muzea nebo galerie,“ připomněl středočeský mluvčí Martin Kupka.
K nutnému uzamykání záchodů na nádražích zástupci železnice podotkli, že se toalety často stávají terčem vandalů. „Euroklíč tak umožní handicapovaným použít toalety, aniž by museli kontaktovat zaměstnance Českých drah,“ uvedl mluvčí Ondřej Kubala.
Jan Potměšil dostal euroklíč před více než deseti lety v Německu při natáčení magazínu o handicapovaných lidech.
„Ohromě jsem si jej pochvaloval, všude jsem se dostal. Ale když jsem si ho v ledvince přivezl domů, říkal jsem si, to je k ničemu. Klíč sice mám, ale nemohu ho použít,“ vzpomínal známý herec a moderátor při slavnostním předávání euroklíčů.
„Tento klíč nejen odemyká dveře toalety na nádraží ve Strančicích, nebo kdekoli jinde v České republice, ale i po celé Evropě. A to je fajn. Umocňuje se tím osobní svoboda každého z nás. Ať už přijedeme kamkoli, víme, že to prostředí je vlídné i k nám, protože jinak to je občas bojovka,“ sdělil své dojmy Jan Potměšil.