Žádný kouř, žádný hluk. Někdy jen meluzína hvízdající na konstrukce držící tenké plastové panely, jež vyrábí elektřinu. A pak také ovce suplující travní sekačky a za plotem koně.
Právě takový dojem zanechává premiérový kontakt s první fotovoltaickou elektrárnou na Benešovsku. Stojí na okraji Břežan.
Pracuje sice už dva měsíce, ale její oficiální představení přišlo teprve ve čtvrtek.
„Areál elektrárny má tři a půl hektaru,“ uvedl Michal Jůza ze společnosti FVI, která výstavbu ekologické stavby zainvestovala. Fotovoltaické panely, celkem 224, vyrobily v Itálii. Zatím jsou rozmístěné na ploše 1,5 hektaru. Ještě letos by se ale využitá plocha měla zvětšit na celý areál.
„Pak bychom za rok měli vyrábět pět set megawatthodin,“ sdělil Jůza s tím, že tato energie by stačila na provoz všech domácností Lešan a Břežan. Dohromady v obou částech žije asi 850 lidí.
Celá elektrárna stála bez dvou set tisíc padesát milionů korun. Investice by se jejím majitelům měly vrátit do osmi let.
Stavba, na níž nebyl použitý ani kilogram betonu a všechny prvky jsou ukotvené jakýmsi šroubením přímo do země, se ale také některým lidem nelíbí. Třeba vizuálně.
Jiní ale kritizují například to, že ČEZ vykupuje tuto zelenou energii za třináct korun, ale domácnostem ji prodává za tři. Dotovanou elektřinu pak platí všichni odběratelé.
„Poměr výrobní náklady– cena pořád lépe vychází u elektřiny vyrobené z jádra. Byl bych pro postavení ještě jedné atomové elektrárny,“ tvrdil mezi řečí přímo na místě jeden z komunálních politiků, ale oficiálně pro Deník hovořit nechtěl. „Čím více budeme mít takových elektráren, tím více nás bude elektřina stát,“ je přesvědčený.