Organizátoři vzdělávání pro nejmenší z Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim vědí, že vztah k přírodě je třeba budovat u dětí od nejútlejšího věku. Předškoláci se tak mohou pobavit a navíc se dozvědí řadu zajímavostí ze života zvířat v okolní přírodě.

„V programu nazvaném Co potkalo výra Kubu se děti hravou formou seznámí se životem sov a nebezpečími, jaká nastražil člověk volně žijícím zvířatům. Mimo jiné si také zahrajeme na noční procházku v lese a poslechneme si hlas výra," uvedla lektorka výukových programů Lenka Suchanová a dodala, že součástí programu je i návštěva zvířecí nemocnice, kam se neposlušný výr Kuba dostal.

V jiném z programů, které mohou mateřské školy využít, je návštěva u krtka a seznámení s půdou jako životním prostředím a jejími obyvateli. Další výuková hodinovka zase prozradí mnohé o nejčastějších návštěvnících krmítek a zvířatech v zimě. „Připravíme také ptákům báječnou hostinu, naučíme se písničku a každý si vyrobí vlastní tukové krmítko," přiblížila program pracovnice ekocentra.

Divadlo živá zahrada v podání pracovníků ekocentra představí kluka Tomíka, jeho kamarádku Fínu a její živou zahradu s užovkou, žábami, ježkem a dalšími zvířaty. „Během představení bývají diváci často zároveň i herci, takže každé vystoupení je vlastně originál," řekla Lenka Suchanová s tím, že na závěr si návštěvníci divadla odnesou návody na stavbu vlastního divadla a zvířecích domečků.

KAREL CHLUMEC