„Pokud bych měl známkovat údržbu hřbitova od jedné do deseti, dal bych pětku. Musím říct, že se tam mnoho udělalo. Lavičky, nový vchod. Možná bych i odpustil vysokou trávu, ale sušit si tam seno? To mi fakt vadí,“ dává průchod svým emocím pravidelný návštěvník hřbitova.

Důvodem nejspíš není pokus o znevážení pietního místa, ale pravděpodobně lhostejnost správce hřbitova. Dalším důvodem, který možná jde pochopit, ale nikoliv omluvit, je i ekonomická krize a nedostatek peněz v obecní kase.

„Obec má omezený rozpočet a s ním musí hospodařit. Každý vidí jen to špatné. To, že jsme upravili hrob Jiřiny Šejbalové nebo hrob rudoarmějců, to nevidí nikdo. Máme smlouvu s člověkem, který se o údržbu hřbitova stará. Ale jak jsem řekla, máme omezené finanční prostředky,“ hájí postoj obce místostarostka Krhanic Marta Brabcová.

Problém je také v tom, že Krhanice nemají u hřbitova, ani nikdy jinde, úložiště biologického odpadu, a tak posekaná tráva ze hřbitova není kam ukládat. Jediný způsob je tedy založení kompostu nebo sušení.

Jenže problém je v tom, že porost je před sečí vysoký. Otázkou je, zda úmyslně, kvůli zisku biomasy. „Chodím o francouzských holích, proto jsem uvítala nové lavičky. Jenomže kvůli vysoké, neposekané trávě, která se mi motá do holí, tam nemohu jít,“ dokládá seniorka. „Myslím si, že hřbitov by měl vypadat jako hřbitov, ne jako pastvina,“ dodala žena.