Svátek, při kterém se nejen rozzáří na všech hrobech svíčky a ozdobí je různobarevné kytice, ale také doba zvýšeného dohledu dopravní policie na vozovkách, několikanásobně vyšších tržeb v květinářstvích či stupňujícího se rizika „řádění" vandalů na hřbitovech.

Návštěva tohoto pietního místa může být ale také jednou z příležitostí, kdy se setkají lidé, kteří se jinak celý rok vůbec nevidí.

„Já se dostanu na hřbitov tak jednou za rok. A to buď právě na Dušičky, nebo na Vánoce," uvedla Miroslava Pražáková z Prahy, která zavítala v sobotu odpoledne s jednou ze svých dcer na krhanický hřbitov, aby i ona rozsvítila svíčku a položila květinu na hrob svých nejbližších. Rodičů, prarodičů a sestry.

I když už je pokročilém důchodovém věku, návštěvu hřbitova 2. listopadu se snaží vždy uskutečnit. Není to prý pouze tradice či jakési splnění povinnosti. Podle seniorky návštěva místa, kde odpočívají její blízcí, k podzimu prostě patří.

„Dneska jsem tady potkal známého, který jsem neviděl, už hrozně dlouho," řekl Zdeněk Vorel z Benešova, který zároveň přiznal, že ve skrytu duše doufal, že by na hřbitově mohl potkat někoho, s kým se jinak celý rok míjí.

„Je to strašné. Ta dnešní doba je tak uspěchaná, že se často potkáte i s příbuznými jedině při takovéto příležitosti," poznamenal trochu smutně starší muž.

Přesto je prý upřímně rád, že si lidé alespoň jedenkrát za rok najdou chvíli a třeba i z druhého koutu republiky přijedou na hroby svých příbuzných, kamarádů či známých rozsvítit svíčku a položit květiny, jež symbolizují víru ve věčný život.