Dvanáct dní pobytu na letním táboře u Miličína má za sebou, a už jen pouhé čtyři dny před sebou, stovka dětí, která sem přijela strávit část svého dvouměsíčního volna.
„Letos se tady sešla téměř stejná parta dospělých, ale i dětí, jako v loňském roce. Jedinou výraznou změnou je hlavní vedoucí a téma celotáborové hry,“ uvedl na začátek krátkého setkání provozovatel tábora Jan Paiskr, kterému neřeknou děti ani kolegové jinak než Datel.
Zatímco se v loňském roce celý pobyt v chatkách na kraji lesa nesl v duchu doby kamenné, letos jsou malí i velcí táborníci husity.
„Od toho se potom odvíjí celý pobyt. Ať už se jedná o hry, vědomostní soutěže nebo oblečení,“ vysvětlil Datel.
Jednou celotáborovou hrou bylo i tlačení vozové hradby. Tu nahradilo auto jednoho z vedoucích, které musely jednotlivé družiny tahat do mírného kopečka na laně.
„Při plnění úkolů celotáborové hry děláme smíšená družstva, jinak by starší převálcovaly mladší. Jednoduše je to tak, aby byly síly vyrovnané. Jinak máme děti rozdělené do oddílů podle věku a pohlaví,“ vysvětlil systém sestavování družstev Jan Paiskr.
Každý oddíl nese jméno některého z hlavních bašt husitů. Tábor, Sezimovo Ústí, Žatec, Domažlice.
Na nástěnce si pak táborníci mohou o každém městě něco přečíst. Aby věděli, čím se právě jejich město proslavilo nebo kdo významný v něm žil.
Včera vyrazilo všech sto jedenáct dětí, o které se stará dvaatřicetičlenný personál, na celotáborový výlet, kdy husité z Miličína jdou na pomoc husitům do Prahy.
„Každý oddíl dostal mapu, na které je zakresleno devatenáct kontrolních bodů. Na každém vedoucím je, aby naplánoval trasu, kudy půjdou s tím, aby prošli, co možná nejvíc označených míst, která představují jednotlivá města,“ vysvětlil provozovatel tábora a dodal, že jako kontrola poslouží fotografie. „Třeba cedule města, obecní úřad nebo něco, co jasně prokáže, že daném místě byli,“ dodal Datel. Vítězem celodenního pochodu bude ten oddíl, který ujde nejdelší trasu.
„My jsme Sezimovo Ústí a Bärnau,“ uvedli Lukáš Bachura a Radek Chmelař, vedoucí obou družstev, kteří mají v plánu ujít se svými osmnácti dětskými svěřenci za jediný den dvacet až pětadvacet kilometrů.
„Bude záležet na počasí a kolik těch nejmenších odpadne a budeme je muset nést. V každém případě musíme projít minimálně čtyři záchytné body a vrátit se do sedmi do večera zpátky do tábora,“ dodal Radek Chmelař.