Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drobné památky mají šanci na záchranu

Benešovsko - Drobné sakrální památky v regionu nemusí zničit zub času a nezájmu. Nadace VIA nabízí finanční pomoc a zároveň motivuje veřejnost k zapojení se do péče o své okolí

24.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Milan Jaroš

Účast místních obyvatel na opravě památky je jednou z priorit tohoto programu. Vloni bylo díky finanční pomoci Nadace VIA opraveno 18 drobných památek, kapliček, křížků, pramenů, božích muk a barokních soch v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.
Mnoho z nich se dočkalo obnovy na popud občanských sdružení místními lidmi v jejich volném čase.
„Pokud opravu vezmou do svých rukou místní lidé, dokáží s minimálními prostředky udělat obrovský kus práce. Ale hlavně, pomohou pro budoucí generace zachovat kus naší historie a kořeny, ze kterých naše společnost vyrůstá. Těší nás, že se čím dál tím více lidí aktivně zapojuje do péče o své okolí a rozhýbávají tak komunitní život,“ vysvětlil Jiří Bárta, ředitel nadace, která vyhlašuje další grantové kolo z prostředků Fondu kulturního dědictví – Záchrana drobných památek místního významu.
Neziskové organizace a obce z celé ČR mohou díky pomoci více než sto padesáti soukromých dárců v USA a České republice žádat o granty v maximální výši 50 tisíc korun na záchranu, obnovu a údržbu drobných památek místního významu. Uzávěrka pro příjem projektů je 3. března 2009.
Díky darům stovek štědrých dárců z USA a České republiky putovalo od roku 2002 z Fondu kulturního dědictví na rekonstrukci a záchranu 128 památek již 11,5 miliónu korun. Veškeré informace o vyhlášení, včetně plného textu vyhlášení a formulářů žádosti o grant, můžete získat na webových stránkách www.nadacevia.cz.
Nadace VIA vznikla v roce 1997 a navázala na činnost české pobočky americké nadace The Foundation for a Civil Society, která působila v České republice od roku 1990.
Od svého vzniku rozdělila Nadace VIA již přes 200 milionů korun na více než 2 250 projektů v oblasti místního rozvoje, rozvoje neziskových organizací a rozvoje filantropie. Ve své databázi registruje přes 2 330 neziskových organizací a obcí, které ji žádaly o grant.
Posláním Nadace VIA je podpora a posilování aktivní účast veřejnosti na prohloubení principů demokratické společnosti v České republice.
„Podporujeme rozvoj dobrých vztahů a spolupráce mezi neziskovými organizacemi, obecními samosprávami a podnikateli, protože jsme přesvědčení, že právě to je cesta, na níž lidé mohou převzít odpovědnost za prostředí kolem sebe,“ připomněla Alžběta Mattasová z nadace VIA.⋌ (laj)

Autor: Ladislav Jerie

24.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Žďárský tenorista Jakub Pustina.

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Dopravu kolem Benešova blokuje nehoda

Benešov - Srážka dvou osobních aut poblíž benzinového čerpadla na silnici E55 u benešovské křižovatky na Červených Vršcích, komplikuje dnes, ve středu 18. října ranní dopravní špičku. Auta stojí podél Benešova ve směru od Tábora na Prahu.

V Táborských kasárnách začalo tento týden bourání

Benešov – Bourání pěti montovaných objektův areálu Táborských kasáren, které celých 10 let, co místo opustili vojáci, okupovali bezdomovci, začalo v pondělí. Kromě demolice má neoprávněnému pobytu bezdomovců v areálu zabránit i městem najatá ostraha.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení