Padesát jedna korun a šedesát haléřů. Právě tolik měl činit od začátku dubna poplatek za odběr kubíku pitné vody a jeho následné vypouštění do kanalizace. Měl, ale nebude.
Proti zdražení jednoho tisíce litrů o 1,85 koruny se postavili zastupitelé a změnu neodsouhlasili.
„Jsme postaveni před hotovou věc,“ kritizoval projednávání zdražení média na poslední chvíli zastupitel Luboš Machulda. Zastupitelstvo se totiž konalo 30. března.
„V minulosti jsme to řešili obdobně a vždycky, i když těsně, to procházelo,“ zhodnotil místostarosta Romana Tichovský.
Ale postoj Benešova bude mít bezpochyby dohru. Už voda, dodávaná ze Želivky, je pro Benešov dražší.
„O sedmdesát haléřů za kubík,“ připomněl místostarosta Tichovský.
Jenže ještě dříve, než kapalinu lidé pustí z kohoutků, musí ji Vodohospodářská společnost (VHS) upravit. A to také něco stojí. Samozřejmě i to se promítne do konečné ceny. Ta je v Benešově, proti jiným částem okresu i republiky, jedna z nejnižších. I tak ale někdo už brzy bude muset platit. Kdo, když ne přímo odběratelé?
„Teď asi město. Jenže není možné, aby platilo za druhé,“ je přesvědčený místostarosta s tím, že o vodě se bude nejspíš znovu jednat na dalším zastupitelstvu. „Předpokládám, že úprava ceny projde tak, jako procházela dříve. Těsně, ale přece. Už proto, že zvýšené náklady hradí VHS od začátku roku, zatímco my, obyvatelé, jsme je měli platit až od dubna,“ vysvětlil Tichovský.
Cena vody v Benešově se ale poměrně brzy stejně zvýší. Dokonce velmi razantně.
„O desítky procent,“ tvrdí místostarosta Tichovský.
Důvodem tak citelného navýšení plateb za vodné a stočné bude rekonstrukce vodovodní a kanalizační sítě města. Akce má stát 200 milionů a město k získání dotace musí mít na spoluúčast.
Celý Benešov spotřebuje za rok 1,239 milionů m³ vody. Občané zhruba 530 tisíc kubíků, zbytek fy Danone a Ferdinand.