Vyvolávací cena objektu, k němuž přiléhá i park a další nemovitosti, od roku 2017 poměrně výrazně klesla. Z 22 až na 17,5 milionu korun. Nyní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vyhlásil další, už deváté kolo dražby. Konat se bude v benešovské pobočce úřadu v Poštovní ulici, ve středu 23. října.

A i když znalecký posudek hovoří stále o ceně 21,33 milionu korun, nejnižší podání stanovil úřad už na pouhých 12 milionů. Přitom ještě před měsícem byla tato částka o 1,5 milionu vyšší. Ani tak o památku nikdo nestál. „Dražební jistota byla stanovena na 1,2 milionu korun,“ připomněl Vladimír Hůlka, ředitel středočeského ÚZSVM s tím, že peníze musí zájemce složit na konto úřadu u ČNB nebo formou bankovní záruky.

Zámek v Načeradci.

Načeradecký zámek, který postavil František Josef ze Starhembergu v roce 1734, využíval stát až do roku 2015 jako dětský domov se školou. Zařízení proslulo jako pasťák, tedy jako výchovný ústav či jakýsi velice mírný kriminál pro problémovou mládež. Objekt prošel krátce před pádem totality rekonstrukcí interiéru, fasády a střechy. Devatenáct let má také rekonstruovaný systém odvětrávání a vytápění.