Pro majitele psů přináší léto jednu zásadní otázku - kam se svým čtyřnohým přítelem v době dovolené? Mnozí spoléhají na babičky a dědečky jako při prázdninovém hlídání dětí. Někteří pořídí psovi cestovní pas a nezbytná očkování, aby mohl doprovázet svého pána i v zahraničí. Přibývá i turistů, kteří překonají počáteční nedůvěru a svého psa svěří do rukou majitelů psích hotelů. I tady je však potřeba rozhodovat se velmi uvážlivě. Úroveň a péče je totiž značně rozdílná. Je proto nutné předem se seznámit s prostředím a způsobem péče. Také ceny hotelu se různí.
„Největší zájem o naše služby je v době od června do září a ve svátcích. Něco už je zamluvené, ale volná místa přes prázdniny ještě jsou,“ říká Petra Kopecká, majitelka psího hotelu v Posázaví s kapacitou osm míst. „Lidé se o své miláčky nemusí strachovat, mají zde veškerý servis. Pokud není pejsek bázlivý, stačí ho podrbat, nakrmit a jsme kamarádi. Záleží na povaze psa, většina si zvykne velmi rychle. Takoví labradoři jsou nadšení ze všeho. Téměř žádný pes nebývá stresovaný, to si jenom lidé myslí. Teď jsem tu měla sedm týdnů kříženečka, slečna musela odjet pracovně na Malorku,“ dodala Kopecká s tím, že požadavkem pro ubytování v hotelu je zdravé zvíře s platným očkovacím průkazem. Majitelé velkého psa zaplatí za den 180, bez krmení 150 korun, menších psů pak o třicet korun méně.
Těžké chvíle mohou prožívat pejskaři na Benešovsku. Psí hotel je zde jediný a jeho kapacita přes léto často nestačí. Pejskaři proto někdy zkoušejí i útulky pro psy. „Lidé k nám v létě volají a ptají se, jestli mohou nechat pejska u nás. To ale nepřipadá v úvahu, vyhovíme s hlídáním pouze těm, kdo si od nás pejska vezme,“ říká Eva Kraupnerová, ošetřovatelka z maršovického útulku.