Jsou mezi námi, ale mnohdy nikoliv v pravém slova smyslu. Řeč je o osobách s různým stupněm tělesného či mentálního postižení. Vzhledem k tomu, že nejsou tak výkonní jako zdraví lidé, obvykle pro ně není moc pracovních příležitostí, a i v osobním životě se často neobejdou bez pomoci druhých.
Aby měli handicapovaní lidé stejné šance jako jejich zdravé okolí, poskytuje jim v celém regionu Střední Čechy, společně s pracovištěm v Kutné Hoře již od roku 2003 své služby organizace Rytmus Benešov, obecně prospěšná společnost.
„Naše práce vychází z toho, že lidé se zdravotním postižením, v našem případě nejčastěji lidé s mentálním postižením či duševním onemocněním jsou rovnoprávnými občany a směřuje k tomu, aby měli srovnatelné možnosti a podmínky s ostatními. Umožňujeme našim uživatelům přístup k běžnému bydlení, zaměstnavatelům, úřadům a jiným institucím a podporujeme je v jejich využívání," vysvětlila vedoucí služby Podpora samostatného bydlení Petra Povolná.
V rámci služby Sociální rehabilitace pomáhá Rytmus lidem se zdravotním postižením hledat práci, v případě potřeby jim poskytuje podporu při nástupu do nového zaměstnání formou individuální asistence. Zároveň benešovská obecně prospěšná společnost pořádá různé kurzy, jako jsou kurzy vaření, cestování či práce na počítači, které pomáhají jejím uživatelům rozvíjet své osobní kompetence, schopnosti a dovednosti.
Podporu poskytuje nezisková organizace svým uživatelům i v oblasti bydlení. Služba Podpora samostatného bydlení umožňuje lidem se zdravotním postižením zvolit si, na rovnoprávném základě s ostatními, místo pobytu, kde a s kým budou žít. Služba je určena lidem, jejichž schopnosti získat a zachovat si vlastní bydlení jsou z různých důvodů omezeny do té míry, že potřebují osobní podporu.
Pro aktivní zapojení lidí se zdravotním postižením do společnosti je nezbytnou součástí umění sebeprezentace, a to jak verbální, tak neverbální.
"K rozvoji dovedností v těchto oblastech pomůže skupině lidí s mentálním postižením nebo duševním onemocněním projekt Stejná šance," vysvětlila Petra Povolná.
Jeho hlavní aktivitou je kurz, sestavený z teoretické a praktické části, kdy po krátké teoretické části budou klienti Rytmusu navštěvovat různé subjekty místní komunity. Cukrárnu, kavárnu, restauraci. V optice pak bude účastníkům kurzu poskytnuto poradenství ohledně vhodného typu brýlí, změny účesu, případně odborné nalíčení zajistí studenti Střední školy ekonomiky, obchodu a služeb v Benešově. Zaměstnanci jednoho ze supermarketů ve Vlašimi poskytnou poradenství ohledně výběru vhodného oblečení.
„Vlašimský hypermarket zařadil projekt Stejná šance mezi programy, pro které budou hlasovat zákazníci Středočeského kraje od 11. května do 6. července letošního roku během svých nákupů ve všech prodejnách tohoto obchodního řetězce. Vítězný projet bude finančně podpořen jeho nadačním fondem," poznamenala vedoucí pracovnice Rytmusu a dodala, že podpořit jejich záměr svým hlasem mají možnost v průběhu nákupů naprosto všichni.