V okrese Benešov po ní můžete jet jen o něco déle než půl hodiny. I tak málo stačí k tomu, aby se jí říkalo silnice smrti. Na Benešovsku měří třiačtyřicet kilometrů. Letos už na ní zahynuli tři lidé.
Nebezpečných míst najdete na jednatrojce, jak se silnici slangově říká, nebo také E55, několik. Jsou jimi například křižovatky – na Čtyřkoly, u Pyšelky, u Mrače, na Červených Vršcích u Benešova, u Konopiště, u Topolu… Vyjmenovat by se daly všechny. Dalším často problémovým místem jsou rozšířené stoupací pruhy. Kolem Poříčí a k Tužince, u Jírovic, Radošovic, Votic, Mezna…
„Například u Tužinky letos došlo k pěti nehodám, ale na křižovatce U Topolu dokonce k sedmi,“ zhodnotil vedoucí skupiny dopravních nehod DI Policie ČR Benešov Zdeněk Štěpánek.
Ale lidé na silnicích Benešovska umírají nejen na E55. První letošní obětí se stal v Sázavě jezdec na kole.
„V jeho krvi byl alkohol,“ připomněl Štěpánek.
Cyklista upadl, teprve potom na něj najelo auto. Přesto mohl muž žít. Ke kolizi totiž vedla neuvěřitelně nešťastná shoda okolností.
„Stalo se to v noci. Cyklista ležel na vozovce a blížilo se osobní auto. Po chodníku šel jiný chodec a motoristovi dával znamení o překážce,“ vrátil se policista k neštěstí.
Jenže motoristu gestikulace chodce natolik upoutala, že si ležícího muže vůbec nevšiml. Z pohledu policie se řidič plně nevěnoval řízení. Nepozornost stojí i za dalšími letošními tragickými zápisy. Ne na vlastní, ale na nepozornost řidiče kamionu, který si nevšiml odbočujících aut a následně vjel do protisměru, doplatil životem u křižovatky U Topolu devatenáctiletý řidič z Českých Budějovic. Podobně vypadá i příčina skonu dvou seniorů u Bystřice. Do protisměru se tam dostala Škoda Superb. Manželé v minivozidle Fiat Seicento neměli šanci čelní náraz přežít.
„Zatím ještě nevíme, zda řidič Superbu předjížděl, nebo měl mikrospánek. Podle svědků ale z kolony vozidel náhle vybočil do protisměru,“ řekl šéf benešovské nehodovky.
Co bylo příčinou střetu Peugeotu 106 s osobním vlakem na přejezdu v Chrástu nad Sázavou? To asi zůstane tajemstvím, které si s sebou odnesl řidič auta. Muž před přehledným přejezdem zastavil, ale pak se náhle zase rozjel – pod kola vlaku.
Šestou obětí autonehod na Benešovsku se stal šestadvacetiletý řidič Opelu Kaddet. Ten nepřežil jím nezaviněnou čelní srážku s druhým autem u Nespek.
Za poslední zde zmíněnou nehodou na silnicích Benešovska stojí, stejně jako za tou první, alkohol. Třiadvacetiletý řidič nezvládl svůj automobil Honda v zatáčkách od Benešova k Bedrči. Jeho rychlou jízdu zastavil vzrostlý strom.