McDonald's Cup. Právě tak se jmenuje fenomén, na nějž se těší především jeho aktéři. Kluci a holky ze základních škol navštěvujících první až pátou třídu.
„Pořadateli tohoto již tradičního školního turnaje jsou Asociace školních sportovních klubů ČR ve spolupráci s Českomoravským fotbalovým svazem a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR,“ připomněl Jindřich Slunečko, tělocvikář z benešovské ZŠ Jiráskova a jeden z organizátorů s tím, že turnaj má řadu sponzorů a partnerů.
Ti jsou spojeni hlavní myšlenkou turnaje - nabídnout dětem pozitivní využití volného času a stát se jednou z forem naplnění Evropského manifestu o mládeži a sportu pro společnost, vydaným Radou Evropy v roce 1995.
„Turnaj má také působit jako aktivní prostředek prevence kriminálních projevů mládeže,“ upozornil Jindřich Slunečko.
Fotbalové klání žákovských družstev je rovněž součástí projektu Asociace školních sportovních klubů ČR i projektu ČMFS Fotbal proti drogám.
„Cílem projektu je umožnit maximálnímu počtu žáků základních škol, chlapcům i dívkám, účast v dlouhodobé soutěži, získat je pro pravidelnější sportovní aktivitu,“ vysvětlil benešovský pedagog.
Ve školním roce 2006 až 2007 se turnaje ve dvou věkových kategoriích zúčastnilo v celé České republice 84 183 kluků a děvčat ve věku 7 až 11 let.
Oficiálním logem turnaje je maskot Ronald McDonald s míčem a patronem trenér fotbalové reprezentace České republiky do 21 let – Vítězslav Lavička.
V letošním školním roce se uskuteční i Svátek fotbalu - celorepublikový turnaj vítězů z jednotlivých krajů pro kategorii B. ten se uskuteční 9. až 10. června v Jihlavě.
Turnaje oblastních, okresních kol okresu Benešov a Středočeské krajské kolo oblasti JIH pořádá řada škol a firem z Benešovska. Do organizace těchto turnajů se zapojí Milena Prášková, Jindřich Slunečko, Pravoslav Novák, Ladislav Vrkoslav a Petr Šedivý.
Turnaj bude znovu rozdělený do dvou věkových kategorií. V kategorii A se utkají žáci prvních až třetích tříd narození v letech 2001, 2000, 1999, 1998. Kategorii B vytvoří žáci 4. a 5. tříd (ročníky narození 1998, 1997, 1996)
Zápasy okresního přeboru se na Benešovsku začnou hrát 28. dubna. Kategorie A sehraje svá utkání na hřišti s umělým trávníkem U Konopiště v Benešově.
„Do turnaje jsou přihlášeny týmy ze základních škol Dukelská Benešov, Karlov Benešov, Poříčí nad Sázavou, Čerčany, Jiráskova 888 Benešov, Netvořice, Týnec nad Sázavou, Bystřice, Votice, Vlašim Sídliště, Vlašim Vorlina, Teplýšovice, Postupice, Divišov a Olbramovice,“ vyjmenoval účastníky Slunečko.
Také oblastní přebor okresu Benešov se odehraje na umělé trávě čtvrté generace na stadionu U Konopiště, ale o den později, tedy 29. dubna. Účastníky turnaje budou ZŠ Dukelská Benešov, Karlov Benešov, Poříčí nad Sázavou, Jiráskova 888 Benešov, Bystřice, Chocerady, Netvořice, Týnec nad Sázavou, Čerčany, Votice, Krhanice, Olbramovice, Sedlec-Prčice, Vrchotovy Janovice, Pyšely a Miličín.
Týmy z vlašimské oblasti sehrají svá utkání na hřišti Na Lukách ve Vlašimi také 29. dubna. O postup budou bojovat ZŠ Trhový Štěpánov, Zdislavice, Dolní Kralovice, Vlašim Sídliště, Vlašim Vorlina, Načeradec, Čechtice, Postupice, Chotýšany a Divišov.
O vítěze okresního přeboru kategorie B se pak 6. května popasují postupující z oblastních přeborů na hřišti Sportovního komplexu Na Lukách ve Vlašimi.
„Krajské finále pro okresy Beroun, Kladno, Praha – západ, Příbram, Benešov a Rakovník kategorie A i B se pak se odehraje 22. května znovu ve Sportovním komplexu Na Lukách ve Vlašimi,“ doplnil jeden z organizátorů turnaje Jindřich Slunečko.