Stromy musely být vykáceny kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Další přežívání listnáčů bylo pro obyvatele nebezpečné. Při větrném počasí hrozilo zranění způsobené pádem větví a celých stromů.

„Jako děti jsme sem do parčíku se školou chodili a starali jsme se o záhony, hrabali listí u tenkrát mladých stromů, zkrátka pečovali o tuto část Domašína," svěřil se muž při úklidu větví z poražených lip.

Stromy byly káceny postupně, jako první se poroučela k zemi řada u hlavní silnice, poslední přišly na řadu stromy nejblíže k obytným domům na náměstí. Lidé, kteří tu bydlí teď po téměř sto letech vidí na své sousedy na protilehlé straně náměstí.

„Ty stromy byly z poloviny duté, podívejte se," ukázal na kmeny ležících lip Jiří Jedlička. Ten si na náměstí opravuje rodný dům, do něhož se před více než rokem po letech strávených v nedalekých Kladrubech vrátil. „Teď mi sem v létě půjde po celý den sluníčko," zažertoval.

Obyvatelé Domašína nejprve o kácení nechtěli slyšet. Nakonec si ale uvědomili, že stromy jsou opravdu nebezpečné. Během bouřek totiž jeden ze stromů padl a z dalších lip se ulámaly větve. Situace se stala nebezpečnou, protože na náměstí si podle místních často hrají i děti.

„Tuto radikální změnu podporuje v Domašíně mnoho občanů, kteří si uvědomili, že i stromy mají svůj čas a po letech je nutné ji obnovit," uvedl vlašimský místostarosta Karel Kroupa.

„Na místě vykácených stromů bude vysazena nová lipová alej," doplnil vlašimský starosta Luděk Jeništa.

Původně měla být obnova domašínské aleje postupná. Teprve až by nově vysazené stromy první pokácené řady zakořenily a dorostly, za pět až sedm let, měly být pokáceny další dvě řady mohutných lip. Domašínské náměstí tak podle plánů nemělo být nikdy beze stromů.

„Jenže bouřky a jarní vichřice, která se prohnala nad Vlašimí, společně s průzkumem dendrologů ukázaly, že s kácením lip nelze dále otálet," dodal starosta s tím, že po celkové obnově budou na náměstí dvě lipová stromořadí a mezi nimi dvě řady okrasných třešní podél cesty. Kromě centrální části náměstí budou provedeny zásahy do zeleně i v okrajových částech. Mají tu být vykáceny staré hlohy a namísto nich vysazeny nové.

                                                                                                         KAREL CHLUMEC