Podle tehdejších informací Úřadu práce České republiky při něm mělo přijít o práci 418 pracovníků. Důvodem, pro který přistoupil dolnokralovický Grammer k tomuto nepopulárnímu kroku, mělo být přesunutí výroby do centrálního závodu firmy v Žatci.

A jak řekli, tak udělali. Ne najednou, ale postupně v průběhu celého loňského roku přišlo všech 418 zaměstnanců o práci. Nyní se po areálu firmy, kde se vyráběly a montovaly opěrky hlavy a další vnitřní vybavení osobních automobilů pohybují pouze likvidační skupiny, které stěhují Grammerův movitý i nemovitý majetek.

„Zrovna dneska dopoledne mám se zástupci Grammeru a firmy Mubea, která má o zmiňované prostory zájem schůzku. Takže vám k tomu příliš neřeknu. Jasnější bude všechno po dnešním jednání a pondělním zastupitelstvu obce, které rozhodne komu bývalý Grammer městys pronajme," vysvětlil ve čtvrtek ráno starosta Dolních Kralovic Antonín Bašta.

Mubea, která se zabývá výrobou karbonových autodoplňků pro auta vyšší třídy má podle slov starosty Dolních Kralovic o prostory velký zájem. Otázkou pouze zůstává, zda si bývalý Grammer pronajme celý či pouze jeho část. Druhým „oříškem" je pak, kdy by se mohl do městyse na samém okraji okresu Benešov nastěhovat.

Grammer má totiž s Dolními Kralovicemi podepsanou smlouvu do 31. března letošního roku. Tudíž první možný termín, kdy by mohla Mubea zahájit v městysi svůj provoz je 1. duben. To se jejím zástupcům zdá ale příliš pozdě. Proto jedním z bodů včerejší schůzky byla i projednání prosby, zda by Grammer neopustil prostory dřív.

„V každém případě se s příchodem firmy Mubea rýsuje postupem času pracovní příležitost pro 300 až 400 lidí. Což si myslím, že je hodně dobrá vidina," dodal optimisticky Antonín Bašta.

Ten má ještě v živé paměti, kdy se například dva zaměstnanci agentury, kteří pracovali pro firmu Grammer rozhodli, že si peníze za neodpracované hodiny vymohou pěstmi. Nejenže oba muži napadli v Hotelu Želivka zaměstnance dolnokralovické firmy, ale i dalšího hosta restaurace. Bohužel se nejednalo o ojedinělý případ. Jeden čas bylo takřka na denním pořádku, kdy dělníci z Grammeru vyvolávali pěstní potyčky, a to nejen mezi sebou, ale celkově narušovali život v Dolních Kralovicích.

Tehdy vyřešil neúnosnou situaci ředitel firmy Zdeněk Šedivý. Zavedl pravidelná jednání s agenturou, která zaměstnance Grammeru poskytovala. Jedním z požadavků bylo, aby problémové dělníky z firmy odsunula a zbývající ubytovala mimo obec. Od té doby se prý situace v Dolních Kralovicích hodně zlepšila.