Bystřická jednotka totiž dosud měla k dispozici tři auta: cisternovou liazku z osmdesátých let minulého století, obdobně starou avii – a ještě o desetiletí starší cisternu na podvozku Škoda 706. Její výjezdy už sbor vnímal jako sázku do loterie, až nakonec auto „kleklo“ docela. Od dobrovolných hasičů z Mokré Lhoty se sice podařilo získat pro druhý výjezd náhradu, avšak rozhodně nešlo o výhru: byl to automobil stejného typu i stáří; opět ze sedmdesátých let. Proto se bystřičtí hasiči snažili dosáhnout trvalejšího řešení.
Starší auto dostali i s výbavou
Úsilí se završilo právě v příbramském okrese; na stanici profesionálních hasičů v Sedlčanech. V úterý 16. března došlo na předání cisternové automobilové stříkačky CAS 20/400/240 na podvozku Mercedes-Benz Atego, již Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje jako přebytečný majetek bezúplatně převedl do vlastnictví města Bystřice. To, že technika, kterou na stanicích profesionálů nahradila nová vozidla, přechází do služby u sborů dobrovolných hasičů, je běžnou praxí. V jejich zbrojnicích, kde nejsou výjimkou zásahová auta i dvakrát starší než členové jejich posádky, stále září jako perly a významně přispívají k posílení akceschopnosti dobrovolných jednotek.
Své nové starší auto ještě hasiči z Bystřice musí doplnit potřebným materiálem a vyznačit na něm jeho novou domovskou příslušnost, nicméně část výbavy v něm profesionálové ponechali. Zůstaly v něm mimo jiné elektrocentrála či přetlakový ventilátor – a hlavně sada hydraulického vyprošťovacího zařízení. Usnadní tak zásahy dobrovolné jednotky povolávané po boku benešovských profesionálů i k zásahům dopravních nehod na frekventované silnici I/3, spojující Benešov (a Prahu) a Táborem (a Českými Budějovicemi). I tohle vytížení hrálo roli při rozhodování o tom, kam poskytované auto zamíří. Stejně jako fakt, že bystřičtí dobrovolníci jsou vyškoleni k tomu, aby mohli sloužit jako záloha za benešovské profesionály, pokud ti jsou již zaměstnáni větším zásahem a bylo by třeba vyjet do další akce.
Vítaná pomoc dobrovolných jednotek
Podobně funguje součinnost dobrovolných hasičů s profesionálními (z nichž ostatně většina je i ve svém volnu připravena vyjet pomáhat právě v řadách dobrovolných jednotek ze svého bydliště) po celém kraji i v celé republice. Potvrzuje to ředitel příbramského územního odboru Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje Tomáš Horvát. „Jednotky dobrovolných hasičů tvoří nedílnou součást systému plošného pokrytí a zabezpečení požární ochrany,“ ocenil.
„Těší mě, že se daří převádět nadbytečnou, i když stále dobře fungující a použitelnou, mobilní požární techniku k dalšímu využití dobrovolným jednotkám,“ konstatoval dále. Nejde přitom jen o zásahové automobily. Osobně takto například před třemi roky předával hydraulickou vyprošťovací sadu dobrovolné jednotce z Příbrami-Březových Hor poté, co profesionálové své vybavení modernizovali. I v tomto případě byl vybrán velmi aktivní sbor zařazený do poplachového plánu jednotek požární ochrany.