Pro bezpříspěvkové dárce bylo tentokrát připraveno šestatřicet stříbrných plaket profesora MUDr. Jana Jánského, tedy ta za dvacet bezplatných odběrů, pětatřicet zlatých vyznamenání za čtyřicet dárcovství a dokonce dvanáct zlatých křížů třetí třídy za osmdesát odběrů.

Kromě zasloužených medailí obdrželi pozvaní dárci drobné dárky a poděkování za lidský přístup k dobrovolnému dárcovství krve a jejich přínos společnosti.

„Ochota dárců nezištně darovat krev pro zdraví a často i záchranu života je skutečně úctyhodná a také velmi inspirativní," poděkoval dárcům ředitel benešovské nemocnice Petr Hostek, který se zároveň přiznal, že on sám daroval krev naposledy jako voják.

Když prý ale osobně vidí tolik dárců, kteří dobrovolně přišli, ne jednou ale i osmdesátkrát, darovat v podstatě to nejcennější, tedy krev, má nutkání následovat jejich vzor a stát se také bezpříspěvkovým dárcem krve.

Miroslavovi dárcovství prospívá, cítí se po něm svěžejší

Jedním z oceněných zlatým křížem třetí třídy, tedy za osmdesát bezplatných odběrů byl i Miroslav Vašák z Bukovan.
Už máte za sebou osmdesát odběrů a přitom působíte velice mladě. Můžu se zeptat kolik vám je let a kdy jste poprvé daroval krev?
Je mi čtyřiačtyřicet a poprvé jsem daroval krev na vojně. To mi bylo osmnáct let.

Od té doby dáváte krev pravidelně?
Ano. Chodím v průměru čtyřikrát za rok.

Co vás vedlo k tomu se stát dárcem krve?
Babička tehdy potřebovala krev. A i když nedostala zrovna tu mou, tak jsem si řekl, že když pomohl někdo jí, já na oplátku pomůžu někomu jinému. A už jsem u toho zůstal. Dokud budu zdravý, tak budu darovat.

Dává ještě někdo další z vaší rodiny krev?
Sestra, neteř, syn. Přivedl jsem na transfuzku snad celou rodinu (smích).

Potřeboval jste vy sám někdy krev?
Ne. Sice jsem byl před časem na operaci, ale transfuzi jsem naštěstí nepotřeboval.

Jak se cítíte po odběru? Nejste unavený, malátný,…?
V první chvíli jsem možná trochu unavený, ale potom je mi líp. To tělo je na to už asi zvyklé, takže se pak cítím takový svěžejší.

Máte spočítáno, kolika litry krve jste už za tu dobu, co paříte mezi dárce, někomu pomohl?
Osmdesát odběrů krát čtyři sta mililitrů, to je dvaatřicet litrů. Ale teď už to je zase o něco víc. Nedávno jsem měl třiaosmdesátý odběr.

Zmínil jste se, že byste dával klidně i kostní dřeň. Proč ji nedáváte?
Na to jsem prý už starý. A údajně, kdybych ji chtěl teď někomu darovat, musel bych si zaplatit test, zda jsem vhodný dárce. Ovšem jestli by mne potom zařadili do registru dárců, to nevím. Ale i kdyby to mělo pomoct jedinému člověku, tak bych ji dal.