Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní dárci krve zachraňují lidské životy

Benešovsko /INFOGRAFIKA, ANKETA/ - Světový den dárců krve připadá právě na dnešek. Akce se koná pro připomenutí těch, kteří se dobrovolně a nezištně rozhodli darovat krev pro záchranu druhého člověka. Motto letošního Světového dne zní „Každý dárce krve je hrdina."

14.6.2017
SDÍLEJ:

Darování krve. Ilustrační foto. Foto: Deník/ Petr Turek

Pro zajímavost
Ročně se ve světě uskuteční přes 110 milionů darů krve, z toho 47% je v zemích s vyššími příjmy, kde žije 19% populace. V těchto zemích je nejčastějším příjemcem člověk nad 60 let věku v plných 79% případů.

To, že si každý dárce krve, zaslouží odměnu či alespoň pochvalu, vědí i v benešovské nemocnici. Proto dnes pořádají spolu s Červeným křížem slavnostní ocenění některých pravidelných dárců.

V rámci slavnostního aktu budou předány Zlaté kříže Českého Červeného kříže 3. třídy. Taktéž budou připravené zlaté a stříbrné medaile profesora Jana Janského, které se udělují dárcům krve, kteří dovršili určitý a daný počet bezpříspěvkových odběrů.

V loňském roce tomu bylo čtyřicet let, co mohou obyvatelé Benešovska darovat krev benešovské nemocnici. Jenom za rok 2016 přišlo do zdejšího transfuzního a hematologického oddělení 245 nových dárců. I přesto se zdravotníci stále poptávají po ochotných a zdravých jedincích.

„Nové dárce vítáme. Připojujeme se proto k akcím jako Daruj krev s Mary Kay a Daruj krev s Českým rozhlasem," uvedla Jana Helm Musilová specialistka oddělení marketingu a PR. V loňském i letošním roce oddělení pro odběry krve navštívilo několik dobrovolných hasičů, kteří přišli v rámci projektu Daruj krev, daruj život s hasiči.

KVŮLI ZISKU NECHODÍ

Za uplynulý rok získala benešovská nemocnice krev od 2 298 bezplatných dárců. Dobrovolníci chodí darovat krev bezplatně. Ani dlouhodobá dárkyně Dana Jendelová kvůli zisku na odběry krve nechodí. Kromě potravinového balíčku totiž dárci žádnou jinou odměnu nedostanou. „Mám dobrý pocit z toho, že jsem někomu mohla zachránit život. Asi dvakrát nebo třikrát se mi také stalo, že mi z benešovské nemocnice volali, protože měl nějaký člověk nehodu a potřebovali mojí krev. Vždycky jsem hned do nemocnice dorazila," prozradila Dana Jendelová.

Darování krve. Infografika

Kliknutím infografiku zvětšíte.

Před každým odběrem prochází dárce stereotypním kolečkem. Doktoři musí příchozímu nejdříve změřit tlak, zkontrolovat srdce a samozřejmě udělat rozbory krve. „K samotnému odběru se není potřeba objednávat, stačí s sebou mít jen průkaz totožnosti. Odběry dárců probíhají na našem transfuzním a hematologickém oddělení vždy v úterý a středu od šesti hodin do půl deváté ráno," dokončila Jana Helm Musilová. 

Dana Vilímková začala s dárcovstvím díky tátovi

Benešov - Chodit darovat krev začala se svým tatínkem. Dana Vilímková vzpomíná i na svůj první odběr, který se uskutečnil před více než čtvrt stoletím, 14. června 1988 v benešovské nemocnici, kam dochází dodnes.

„Tatínek chodil darovat krev pravidelně a díky němu jsem začala také. Až posléze, když otec umřel na vážnou chorobu, jsem si uvědomila, že dárcovství krve je doopravdy potřeba," uvedla Dana Vilímková, nynější starostka Okresního sdružení hasičů v Benešově.

Tatínek Dany Vilímkové totiž při onemocnění potřeboval transfúzi několika litrů krve. V tu chvíli si Dana Vilímková uvědomila, že ta krev, kterou celý život její otec daroval, se mu posléze vrátila. „I proto stále docházím na dárcovství krve," dodala.

Minulý rok také uspořádala, coby starostka hasičů, akci Daruj krev, daruj život s hasiči. S potěšením zjistila, že o darování krve mají hasiči zájem. V loňském roce na odběr přišlo asi dvacet nových dárců a řada z nich stále dochází. I tento rok se hasiči opět na transfúzním oddělení sešli. 

Autor: Lucie Sedláková

Přemýšleli jste někdy, že byste darovali krev?

95%
5%

Hlasovalo: 19

Anketa byla ukončena

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

KRIMI MIX: Osmatřicetiletý muž zmizel, objevil se za 3 dny

David Rath.
22

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Pro Jakuba Pustinu je Vlašim srdeční záležitost

Vlašim – Vlašimský zámek bude ve čtvrtek 19. října patřit opernímu zpěvu. Od 19 hodin zde vystoupí pěvec Jakub Pustina a vítězové Mezinárodní pěvecké soutěže v operním zpěvu Jihlava 2017. Kromě Vlašimi budou mít podobnou příležitost už jen posluchači v Pelhřimově, Kuřimi, Dolní Cerekvi a Kraslicích.

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme školáky ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice

Benešov - Představujeme vám dvě třídy ze ZŠ Netvořice a ZŠ Krhanice.

Týnec a stavební firma se viní ze šlendriánu

Týnec nad Sázavou – Vzájemné obviňování města Týnce a firmy Dakastav ze Starého Města na Uherskohradišťsku ze šlendriánu, stálo na začátku sporu investora přístavby školy a jejího zhotovitele.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení