Jejich pobyt na břehu Blanice zpestřuje celotáborová hra, během níž táborníci rozdělení do pětice oddílů, pátrají po předchozí zmizelé výpravě a po rostlinách obsahujících léčivé látky.

„Na místo tábora jsme připluli na zbudovaných vorech a v lodičkách, to bylo pro děti překvapení, rodiče o tom ale věděli," řekla vedoucí druhého táborového běhu Lucie Skalická ve své improvizované stanové kanceláři a dodala že během příštích dvou týdnů budou děti poznávat život amazonských indiánů, jejich legendy, příběhy, rituály, vyzkouší si tetování vyrobí indiánské zbraně, jako jsou foukačky oštěpy nebo luky a zažijí mnohá dobrodružství. Jedním z nich jsou například i noční táborové hlídky. Během nich mezi půlnocí a šestou hodinou ranní při strážním ohni, jen s baterkou a píšťalkou střeží hlídkující spící tábor.

Krátce před polednem je na louce mezi stany prázdno. Všechny oddíly jsou na výpravě za poznáním a dobrodružstvím. Čilý ruch zato vládne v táborové kuchyni. Až se táborníci vrátí, budou unavení a vyhládlí. Mezi stany, ale i u Blanice se sušily různobarevné batikované šátky, které si děti vyrobily aby se oddíly, kmeny, odlišily.

„Jsme tu teprve třetí den, dnes odpoledne budeme hledat a sbírat harpyjí vejce a připravili jsme i noční hru. Při ní budeme pozorovat cizí indiánský kmen a jeho obřady," prozradila táborová vedoucí a ukazovala při tom originální foukačku jihoamerických indiánů včetně šipek.

Za chvíli začalo mezi stany na podsadách hemžení. Malí táborníci se vrátili z lesní výpravy a chystali se k obědu. Hovězí nudlová polévka a znojemská s knedlíkem táborovým strávníkům přišla k chuti.

KAREL CHLUMEC