Co je koronavirus?Zdroj: Deník„Pokud chce někdo pomáhat s šitím roušek a jejich následnou distribucí mezi naše starší občany, měl by se ozvat na číslo 608 735 866,“ potvrdila tajemnice Městského úřadu v Benešově Magda Zacharieva žádost radnice s tím, že rouška sice není plnohodnotnou ochrannou pomůckou a ani nenahradí respirátor FFP3, ale je alespoň částečnou, byť malou, bariérou přenosu nákazy.

„A i kdyby měla pomoci jen před tím, abychom se chránili navzájem před běžnými virovými onemocněními a neoslabovali svůj organismus, tak i to je dobré. Jen prosíme, mějte na paměti, že rouška je jen podpůrným nástrojem v této době a nikoliv stoprocentní ochrannou pomůckou,“ stojí ve vyjádření města Benešova a nechybí ani dík všem, kdo se do šití roušek zapojili. Tedy například benešovským skautům, Haně Průšové i Sboru dobrovolných hasičů Úročnice a dalším jednotlivcům.

Online reportáž

Možná to může být i k pousmání, kdyby situace nebyla tak vážná, ale Češi vymýšlejí další způsoby, jak se chránit. Improvizovanou rouškou mohou být například i košíčky do plavkové podprsenky, které jsou běžně k zakoupení ve švadlence.

Pomocníky, kteří by šili roušky, ale také poskytovali pomoc především seniorům, hledají kromě Benešova také další radnice sídel na Benešovsku. „Hledáme dobrovolníky mezi 18 a 55 lety na nákupy a rozvoz obědů. Prosíme, pokud máte čas a chuť pomoci těm, kteří to v současné nelehké situaci nejvíce potřebují, zavolejte Hanu Kronovetrovou mezi 8. a 18. hodinou na číslo 733 741 028,“ žádá týnecká radnice.

Ve Vlašimi starosta Luděk Jeništa informuje spoluobčany, že v případě potřeby požádá radnice i o dobrovolnickou práci Vlašimáků. „Byli by to ti, kteří by byli ochotní pomoci a splňovali podmínky pro konkrétní práci,“ připomněl starosta.

Také Votice podle starosty Jiřího Slavíka zřídily linku pomoci seniorům z území Obce s rozšířenou působností Votice. Ta má dříve narozeným pomoci s nákupy potravin přímo z domova. Kontaktní pevná telefonní linka 317 830 112 pro seniory je jim k dispozici v pracovní dny od osmi do dvou hodin odpoledne.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník