Zatímco v České republice se do pondělní stávky zapojilo přes 130 tisíc učitelů a zaměstnanců škol, na Benešovsku se na drtivé většině školských zařízení učilo. „Ke stávce se připojilo šest základních a dvě mateřské školy. V čerčanské základce stávkoval jeden pracovník,“ uvedl Jiří Petránek, místopředseda Oblastní rady odborového svazu na Benešovsku s tím, že celkem stávkovalo 135 pedagogických pracovníků a kolem šedesáti ostatních zaměstnanců. „V řadě škol nešli do stávky proto, že nepovažují červnový termín za vhodný, jsou rozjeté výlety či maturitní zkoušky. Přivítali by však vícedenní, popřípadě neomezenou stávku v září,“ dodal Petránek.
Mezi stávkující se zapojila ZŠ Týnec nad Sázavou. „Všichni učitelé se ke stávce přihlásili, proto jsme se rozhodli školu zavřít. Stejně tak je zavřena družina i školní jídelna,“ uvedla ředitelka školy Hana Váňová. „Ostatně sama schvaluji důvody. Finanční otázka je zoufalá. Například na pomůcky nám letos zbylo osmnáct set korun na celý rok, přitom první ročníky vychází na osmdesát tisíc. Naštěstí máme dobrou spolupráci se zřizovatelem, takže si můžeme vypomoci penězi z provozu. O tom to ale není, stát má zabezpečit základní vzdělání a pomůcky by ze zákona měly být zdarma,“ říká ředitelka. „Nevím jak dalece nás rodiče chápou, ale žádné problémy jsem nezaznamenala,“ dodala Hana Váňová.
Pro většinu ředitelů škol na Benešovsku je stávka v nevhodnou dobu. „Máme hodně tříd ve škole v přírodě, dopředu objednané, těžko tedy budeme stávkovat. Jinak ale naši zástupci jedou do Prahy a stávku podporujeme. Je to směšné, když nám ministr každému přidá 130 korun,“ informoval ředitel ZŠ Bystřice Vladimír Chramosta.
Pro stávku nezvedla ruku ani jediná střední škola. „Učitelé vyhodnotili situaci a stávkovat nechtějí. Zřejmě jsou zklamaní z poslední stávky, do které se zapojili a žádný výsledek se nedostavil,“ uvedl ředitel vlašimské průmyslovky Zdeněk Krejča.
Podle některých učitelů protest v tuhle chvíli nic nevyřeší, jen přijdou o jednodenní plat, i když souhlasí s tím, že se pro zaměstnance ve školství, ať pedagogické či nepedagogické, od 1. ledna 2008 nic nezlepšilo a u většiny z nich platy nestouply nejen reálně, ale ani nominálně.

STÁVKUJÍCÍ ŠKOLY

ZŠ Týnec nad Sázavou
ZŠ Votice
ZŠ Sázava
ZŠ Krhanice
ZŠ Trhový Štěpánov
ZŠ Divišov
MŠ Kolonka Vlašim
MŠ Velíšská Vlašim