Mladý muž do obchodu dorazil před půl devátou večer. „Kvůli tomu, abych nemusel stát v dlouhé frontě u pokladny,“ uvedl.

K zaplacení předložil tři zmrzliny Míša, 1,4 kilogramu jablek, kávové filtry a houby na nádobí. Celkem za 99 korun. Zboží zaplatil a až na zmrzlinu, kterou chtěl okamžitě spotřebovat, vše uložil do batohu.

U informací vracel lístek od lahví. Než mu obsluhující žena peníze vyplatila, rozbalil jednu zmrzlinu a papír vhazoval do koše, který stojí u vchodu do obchodu.

V bezprostřední blízkosti detekčních rámů. Ty okamžitě spustily alarm. K informacím přišel muž v civilu a pozoroval transakci. Mladík si vychutnával Míšu, vzal si peníze a v klidu odešel. Muž z ochranky za ním ale doběhl ven, do prostoru košíků.

Řvaním přikazoval slovensky, aby s ním šel zpět. To mladík odmítl, načež ho horlivec chytil pod krkem za bundu a narazil na stěnu. „Řekl jsem mu, že si budu stěžovat. Začal mi vyhrožovat. Doslova řekl: Počkej, až za tebou po službě vyjdu ven.“ Zákazníka stále držel pod krkem a tlačil ho pozpátku k informacím.

Napadený ale požadoval číslo služebního průkazu člena ostrahy. Ten nakonec, přes nechuť, průkaz předložil.

Pak, a na to má právo pouze policie, se „sekuriťák“ dožadoval po nakupujícím otevření zavazadla. „Když tam nenašel nic kradeného, propustil mě,“ potvrdil mladík. Domnívá se při tom, že alarm spustil proto, že pokladní přes laserovou čtečku projela pouze jednu zmrzlinu, dvě další pak do účtu doplnila dvojím načtením stejného kusu.

Mluvčí Kauflandu Michael Šperl při zjištění, že v Benešovské prodejně došlo znovu k incidentu, inicioval další vyšetřování. „V první řadě bychom rádi poděkovali za upozornění na tento případ,“ uvedl mluvčí s tím, že je jeho společnosti velice líto, k čemu v Benešově došlo. „Zákazníkovi bychom se tímto rádi omluvili. Omluva bude provedena také osobně prostřednictvím ředitele místní bezpečnostní agentury a zástupcem naší společnosti,“ sdělil Šperl.

„Bohužel došlo k selhání směny bezpečnostní agentury při uvedeném zákroku. Bezpečností agentura bude vyměněna. Zároveň si z uvedeného případu bereme ponaučení tak, že budou všechny bezpečnostní agentury, které pro naši společnost pracují, proškoleny tak, aby jednaly v souladu s našimi zásadami a aby se podobný případ již neopakoval,“ slíbil mluvčí.

Jenže totéž udělal i po prosincovém případu. „Společnost Kaufland po události přijala opatření, aby k podobným případům nedocházelo,“ tvrdil tehdy.

V neděli přesto došlo k dokonce ještě závažnějšímu incidentu. Pokud by se tak odehrál i ten 30. prosince loňského roku, zákazníka by to vzhledem k jeho zdraví mohlo stát dokonce život.

Tehdy horlivý člen ochranky, který také nebyl oděný ve stejnokroji, ale jen v jakési teplákovce, „objevil“ muže, který při procházení detekčním rámem pískal. Alarm spustil jeho svetr. „To, že je to právě svetr, jsem samozřejmě nevěděl. Obestoupili mě dva muži z ochranky obchodu. Dobrovolně jsem vyprázdnil kapsy a z jedné z nich vyndal i žvýkačky, které jsem koupil v Čestlicích pro dceru kamaráda,“ vzpomíná na nepříjemné okamžiky muž.

Svědky události bylo tehdy nejméně třicet lidí čekajících na odbavení u všech deseti pokladen.

Ostraha odvedla podezřelého do místnosti, kde s ním sepsala jakýsi protokol. Na něj zákazník připsal, že žvýkačky koupil jinde a dokument podepsal.

Přijeli také benešovští strážníci. Po zjištění skutečností zapsali údaje z občanského průkazu muže a odjeli. Nic dalšího neřešili. „Jenže v jejich doprovodu mě ochranka zase vyvedla k pokladnám. Bylo mi hrozně. Neřekli sice, že jsem zloděj, ale chovali se ke mně tak. Všichni ti lidé, co na nás koukali, si to určitě mysleli a nemohli vědět, že to tak není,“ nedokázal se zákazník dlouho zbavit prožitého traumatu.

Předešlý článek o případech v Kauflandu najdete ZDE