Dovolená se blíží a hodně lidí si chce vzít svého pejska či jiného mazlíčka na cestu do zahraničí. Abyste
s ním mohli vycestovat, musíte splnit několik podmínek.
„Do států Unie musí mít malá zvířátka mezinárodní průkaz, pas, s potvrzením o povinné vakcinaci proti vztek〜lině. Podmínkou vydání pasu je i označení zvířete tetováním nebo ještě lépe elektronickým čipem,“ uvedl Josef Duben, tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR.
Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko žádají potvrzení
o účinnosti vakcinace od uzná〜vané laboratoře, ty jsou
v Česku v Praze a Liberci. Při cestě do nejnavštěvovanější země, Chorvatska, je nutné mít potvrzení od veterináře, že je zvíře zdravé, a potvrzení příslušné krajské nebo městské veterinární správy, že je
v místě bydliště příznivá nákazová situace. „Určitě není na škodu nechat psa očkovat
i proti leptospiróze či parvoviróze, popřípadě proti lymské borelióze, a to bez ohledu, zda majitel se psem hodlá vycestovat, či nikoli. Zde je vhod〜né poradit se soukromým veterinárním lékařem,“ upozorňuje tiskový mluvčí.
Když už se se svým domácím mazlíčkem do zahraničí vypravíte, dbejte názorů odborníků. „Cestovat nejraději za chladu, vždy mít s sebou vodu, oblíbenou hračku a deku. V případě veder chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem. Pes by neměl za jízdy vyhlížet z oken, mimo jiné mu hrozí zánět spojivek. Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit,“ radí Josef Duben.