VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dlužníky čeká kolečko výzev

Benešov – Složitým kolečkem rozhodnutí úřadů musí procházet tak obyčejná věc, jako je snaha vlastníka domoci se svých práv v souboji s dlužníkem nájemného v obecních bytech.

23.11.2017
SDÍLEJ:

Peníze. Ilustrační foto. Foto: ČTK/ Petr Švancara

Ani to ale nakonec nemusí vést k tomu, že se majitel bytů dostane k dlužné částce. Jen dlužníci z obecních bytů v Benešově městu neuhradili smluvené nájemné v celkové výši přes 617 tisíc korun. „V této částce jsou zahrnuté pohledávky za vyúčtování služeb, které nájemníci splácí, jeden a více nájmů po splatnosti, pohledávky nájemníků, kteří jsou v insolvenci a i dlužné nájmy osob, u nichž probíhá soudní řízení,“ připomněla mluvčí benešovské radnice Veronika Kondrátová.

Ke konci předešlého měsíce město eviduje i 11 nájemníků, kteří nezaplatili už dva a více měsíčních nájmů.

A tak i město rozesílá sérii dopisů se snahou vymoci dluh nebo nakonec dostat neplatiče z bytu. Jenže dlužníci v řadě případů neplatí ze sportu, ale proto, že se dostali do složité životní situace a svým závazkům nejsou schopni dostát. Ani to z nich ale břímě pohledávek věřitelů nesejme. „Pokud nájemce na výzvy nereaguje a porušuje svou povinnost zvlášť závažným způsobem, zejména nezaplatil-li nájemné a náklady na služby za dobu, alespoň po dobu tří měsíců a více, je mu dána výpověď z nájmu bytu bez výpovědní doby. V případě, že nájemce na výpověď z nájmu bytu nereaguje, je následně podána žaloba o vyklizení bytu. Poté na základě rozsudku o vyklizení bytu, je podán návrh na výkon rozhodnutí exekuční vyklizení bytu,“ vysvětlila Veronika Kondrátová.

Další varianta nastává v případě, že nájemce neplatí nejen nájemné, ale ani služby, navíc mu končí nájemní smlouva a s městem nekomunikuje.

Město pak smlouvu neprodlouží a na dlužníka směřuje žaloba o vyklizení bytu. Na základě rozsudku o vyklizení bytu, je pak podán návrh na výkon rozhodnutí exekuční vyklizení bytu. To je vrchol, ke kterému žádné osazenstvo radnice, jak už to mnohokrát lídři města potvrdili, nechce dojít. Proto město posílá výzvy a snaží se s neplatičem domluvit. Ne vždy to jde. O tom pak zastupitelé hovoří na schůzi a řeší, co komu odpustit a co už ne.

Nejspíš největší diskuse mezi dvěma názorovými směry v zastupitelstvu nastala v případě návrhu na odpouštění veškerého penále z prodlení placení nájmů.

Opozice argumentovala tím, že je to nesystémové a k řádným platičům nespravedlivé. Tento názor ale nesdílel ani jiný člen současné opozice, Tomáš Podhola.  „Ne každý člověk je do života vybaven stejně. Každý nezvládne svou složitou situaci. Od toho, jak tomu člověku pomoci, jsou tady radní. Proto by měl být každý hodnocen individuálně. Zodpovědnost za něj by měli na sebe vzít zvolení představitelé města,“ vysvětlil postoj někdejší místostarosta.

Autor: Zdeněk Kellner

23.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

OTS válcují jednoho soupeře za druhým

Ilustrační foto.
7

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Podruhé narozen pod koly tramvaje a padlý symbol Vánoc: nejlepší videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 11. prosince 2017.

Studenty z vlašimské akademie uvidíte také v televizi

Vlašim – Jako zájezd studentů na benátském náměstí se v některé z dalších epizod seriálu Ohnivý kuře objeví také studenti Obchodní akademie Vlašim. Ti se do natáčení dostali jako vítězové ve školním sběru víček pro nadaci Dobrý anděl třída.

Mezi politiky opět jiskřilo téma zábavního parku v kasárnách

Benešov – Město u světově proslulého zámku, navštěvuje málo turistů. S tím je potřeba něco dělat. Přesně tuhle větu bývalí i současní vládci města vyslovili už mnohokrát. Jenže se zatím nic nezměnilo.

KRÁTCE: Benešovského bývalého strážníka prověřuje kriminální služba

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT