Na nájmu a službách v obecních bytech dluží neplatiči ve Vlašimi do městské pokladny kolem 1,5 milionu korun. Vývoj dluhů nájemníků je sice dlouhodobě pozitivní a radnici se jej za několik let podařilo radikálně snížit, přesto přijala taková opatření, aby započatý trend pokračoval i v letošním roce.
„Problémy s neplatiči řešíme hned v počátcích. Vyzýváme je nejprve k ústní konzultaci, uznání dluhu a jednáme o způsobu jeho splácení,“ uvedl vlašimský starosta Luděk Jeništa.
V případě, že dlužník ani pak nedodržuje platební kázeň, připravuje vlašimská radnice k účtování penále, případně soudních výloh a vše může skončit exekucí.
„Teď jsme ještě přitvrdili a uzavřeli smlouvu se soukromou firmou, jejíž prostřednictvím budeme špatně řešitelné případy předávat k řízení exekutorovi,“ dodal Jeništa.
Že počet neplatičů mírně vzrůstá potvrdil starosta Benešova Petr Kouba. „Ale oproti městům, jako je například Příbram nebo Kladno, jich tolik nemáme, řádově patnáct. Řešíme to však nekompromisně. Jakmile někdo dluží, vypovídáme ho z bytu. Nyní existuje zákon, který nám to usnadňuje. Dříve jsme to museli dát soudu, který rozhodl. Když je případ prokazatelný, rozhodne to rada města. Pošleme neplatiči vyjádření a přestěhujeme ho do našich horších bytů ve dvou domech ve Vlašimské ulici,“ vysvětlil Kouba.
S neplatiči začínají mít starosti také ve Voticích. „Řekl bych, že nyní budou gradovat, a myslím si, že ve všech městech. Ale to není jen o sociální nouzi obyvatel. Z padesáti, možná i sedmdesáti procent je to o jejich vyčůranosti. Jsou to lidé, kteří to dělají úmyslně. Nereagují na výzvy, nepřebírají obsílky. Vystěhovat nikoho na ulici nemůžeme, nemáme v ruce nic,“ postěžoval si votický místostarosta Tomáš Válek s tím, že letos to má být už vše jinak. „Půjdeme jinou cestou. Předáme dlužníky firmám, které se specializují na mimosoudní vymáhání. Tak jako to dělají v jiných městech,“ dodal Válek.
Problém s neplatiči mají i v Sázavě, byť, jak upřesnil starosta Petr Šibrava, není nijak zásadní. „Pohledávky po lhůtě splatnosti se nám podařilo stáhnout o třicet procent meziročně. Že by neplatičů přibylo, si nemyslím. Cena nájemného byla avizována čtyři roky dopředu, lidé vědí, co je čeká a nemine. Nevidím v tom žádnou katastrofu,“ vyjádřil se představitel radnice

Hlavně nestrkat hlavu do písku

Nesplácíte své dluhy, upomínky házíte do koše a rekomanda si zásadně nevyzvedáváte? „Pak se nedivte, až zmizí všechny peníze z vašeho účtu, v práci dostanete o třetinu nižší mzdu a kvůli vyměněnému zámku se nedostanete do vlastního bytu,“ říká Ivana Sottnerová z Exekutorského úřadu Benešov.


Můžete přibližně sdělit účinnost exekuce pohledávek v procentech?
Šedesát pět procent se vymůže, dvacet procent po povinné dlouhé době a zbytek je absolutně nevymožitelných. Podotýkám, že jde o pohledávky, při jejichž vzniku byl dlužník solventní, to je ale chyba věřitele, nebo jsou pohledávky staré.


Uveďte, jakým způsobem zpravidla postupuje soudní exekutor?
Exekutor nejprve vyzve povinného k dobrovolné úhradě. Každý zpočátku dostane šanci. Je důležité to těm lidem říci, že pokud se k tomu postaví čelem nebo spolupracují, většinou se i přistoupí na splátkový kalendář. Cílem exekuce není lidi zruinovat. Když ale nereagují, začne exekuce podle zákona s tím, že se rozhodne o způsobu. Podle občanského soudního řádu a exekutorského řádu je jich několik, například srážky ze mzdy, prodej nemovitosti, movitých věcí, odstavení obchodních podílů.


Jaký má pro dlužníka exekuce následek?
Kromě skutečnosti, že dojde k nedobrovolnému uhrazení dluhu a ztrátě části majetku, nelze přehlédnout i zápis – vyznačení skutečnosti, že na subjekt je uvalena exekuce, v některých informačních databázích. Pokud má dlužník nemovitý majetek v podílu spoluvlastnictví, tak to postihne i ty spoluvlastníky, protože je zablokovaný majetek. Dále se provádí srážky ze mzdy proti jeho vůli, dlužník si nemůže nic nákladnějšího pořídit.


Jak se lidé nejčastěji dostanou do dluhové pasti?
Půjčují si peníze, překrývají půjčku půjčkou, pak samozřejmě s podnikáním, nebo si nezkontrolují smlouvy, kde mají takové úrokové sazby, že jsou potom smrtící.


Jak předejít exekuci a jak minimalizovat její náklady?
Jednat uvážlivě a nebýt ve střetu se zákonem. Pokud se naši občané přesto dostanou do rozporu se zákonem, a to se může nechtěně stát každému, doporučuji uhradit platbu ve stanovené lhůtě splatnosti, nejpozději na výzvu či oznámení. Každopádně nestrkat hlavu do písku a spolupracovat.