"Kvůli dlouhé zimě se samozřejmě opozdily všechny jarní práce. Nejen setí, které jsme prováděli po agrotechnických termínech. Zpoždění bych odhadoval o takových čtrnáct dní až tři neděle," potvrdil laickou domněnku Miroslav Dvořák, agronom Agra Poříčí nad Sázavou s tím, že tím pádem na veškeré jarní práce zbývá méně času.

„Takže nám tohle nevlídné počasí přidělalo spoustu práce," postěžoval si Dvořák a pokračoval. „Na druhou stranu, díky současnému teplému počasí se začíná časový deficit smazávat. Typoval bych, že nyní jsme ve skluzu oproti loňskému roku maximálně týden," zmírnil špatné zprávy poříčský agronom.

Zatímco dlouhá zima zemědělcům přivodila na čele nejednu vrásku, časté a vytrvalé deště nikoliv.

„Vzhledem k tomu, že kukuřici sejeme v podmítkách, spadlá voda ji z polí nevyplavila. Navíc u nás zase tolik nepršelo. Konkrétně v Poříčí se teď v květnu množství srážek pohybuje okolo jednatřiceti milimetrů na metr čtvereční. To není zase žádná velká voda," ujistil Miroslav Dvořák a dodal, že v současnosti dosívají kukuřici, která by měla být v zemi v optimálním případě do 5. května, chemicky ošetřují porosty a připravují se na senáže.

Soukromý zemědělec František Mikoláš z Krhanic hovoří o poznání optimističtěji.

„Já mám skvělý tým pracovníků, takže my zvládáme všechno v termínu. Semeno jarního ječmene i kukuřice máme v zemi a dokonce už děláme senáže," pochlubil se zkušený a dlouholetý farmář.

Vypadá to tedy, že skluz jarních prací, který vznikl v důsledku dlouhé zimy zemědělci na Benešovsku postupem času doženou.