Stížnosti obyvatel ulice Na Sadech, tu a tam nespokojenost některého z rodičů žáků základní školy. To je to, co přimělo divišovské radní
k výměně značky zákazu vjezdu do zmíněné ulice, v níž škola sídlí. Cílem bylo dát jasně najevo i těm nejzarputilejším řidičům, že tu nemají co dělat.
„V poslední době se velmi rozmohlo přívážení dětí touto komunikací až ke škole, čímž je ohrožena bezpečnost chodců, převážně těch, kteří jdou do školy. Původní značka se stejným zákazem již byla nečitelná,“ uvedl místostarosta Petr Lunga s tím, že radní navíc písemně upozornili rodiče, aby značku skutečně dodržovali.
„To hodně pomohlo. Chodím ulicí kolem sedmé hodiny a situace se zlepšila, už mě rodiče v autech nemíjí,“ uvedl ředitel školy František Bejbl. Přesto si však někteří rodiče luxus přijet až ke škole neodpustí. „Stále se najdou tací, kteří zákaz vjezdu porušují,“ konstatoval jeden z oby〜vatel ulice.
„Doufáme, že bude dodržování zákazu fungovat i nadále, jinak bychom museli například přivolat po〜licisty, kteří by tu hlídali,“ dodal Petr Lunga.

Cesta do školy. Denní chléb žáků, který však ne vždy musí dopadnou dobře. Ani u základních škol není vždy bezpečno. Proti nebezpečí, které dětem hrozí v podobě husté dopravy, bojují školy, obce i policejní hlídky.
Jednou ze základních škol, která proti motoristům v poslední době bojovala, je ta divišovská. Až k před její vchod vozili rodiče své děti i přes to, že do ulice je vjezd zakázán. Nová značka a písemná výzva rodičům, aby ji respektovali, zabrala a situace se uklidnila.
„Ráno se tu vystřídalo asi čtyřicet aut. To se už ale radikálně zlepšilo,“ pochlubil se místostarosta Divišova Petr Lunga. I tak ale zdejší škola, stejně jako jiné, vsází na osvětu prostřednictvím dopravní výchovy. „Dovídají se tak, jak se mají chovat na silnicích nebo je i přecházet,“ podotkl ředitel divišovské základní školy František Bejbl s tím, že k lepší informovanosti přispívají také akce s BESIPem.
Preventivní besedy, jakou je například akce nazvaná Den s Ajaxem, ve školách pořádá policejní mluvčí Zuzana Stránská už šestým rokem.
„Myslím si, že je potřeba, aby se dopravní výchově dětí věnovali nejen učitelé ve škole nebo my, ale také rodiče doma. Právě oni by se měli výchově dítěte v tomto směru věnovat,“ připomněla Stránská.
Chránit děti před dopravním provozem se denně vydávají benešovští městští policisté. „Hlídáme přechody u školy v Jiráskově ulici, střídavě pak v Dukelské či v Mendelově ulici. Preventivně sem chodíme i v odpoledních hodinách. Řidiči se chovají, pokud vidí strážníky, ohleduplně.
Poslední případ, kdy došlo ke zranění školáka, se odehrál u tělocvičny základní školy Jiráskovy. Malého cyklistu srazil automobil.