Představení budou mít možnost diváci navštívit v pátek 23. října od 19.30 v Městském divadle Hotel Pošta v Benešově a jeho hosty budou například skvělá klavíristka a bývalá členka divadla Hana Průšová-Augustová, Miroslav Dvořák, Robert Slezák či další členové divadla PaT Benešov. Chybět nebudou ani projekce z různých představení, které Bedřich Nádvorník režíroval.

„Divadlo je pro mě droga. Ale droga velice příjemná, na které člověk nemusí být celý život závislý. Můžu si říct, bylo toho dost, nebo tvůrčí schopnosti a nápady nemusí přicházet denně. Ale když přijdou, je to fajn. Když přijdou, snažím se je nejen připravit dramaturgicky, ale i je realizovat. Nepsat jen do šuplíku," uvedl Bedřich Nádvorník.

A co pro něj divadlo znamená?

„Můžu jím vyjádřit určitý vztah k člověku a ke společnosti. Forma divadla mi stále připadá velice aktuální, příhodná. Ať už se inscenují texty dřívější nebo současné, vždycky mohu dát najevo postoj člověka jako takového k celé společnosti. Myslím si, že stále platí Shakespearovo rčení, že divadlo je zrcadlo nastavené člověku, a Gogolovo, že divadlo ukazuje naše pokřivené huby a charaktery. To je pro mě divadlo, tato slova jsou pro mě stále inspirující," popsal svůj vztah k divadlu benešovský rodák, který měl prý to štěstí, že jako mladý zachytil tu nejkrásnější dobu 60. let, éru vzniku malých divadel. Divadel poezie, Violy, nových klubových scén, které nejen Bedřicha Nádvorníka, ale i jeho kolegy nesmírně ovlivnily.

Prý nechtěli divadlo a kulturu přijímat pasivně, ale snažili se ji dělat aktivně. Jak se jim to dařilo, musí posoudit diváci. Bedřich Nádvorník říká, že člověk si divadlo nevybírá, ale divadlo si vybírá tebe.

„Letos je moje jubilejní 50. divadelní sezóna. Nebylo to pro mě promarněných 50 let, naopak. Byla období, kdy se nedařilo třeba v osobním životě. Vždycky jsem ale v divadle našel něco, co mě posilovalo. Ještě dnes mi žena říká, že když mne to popadne, prý mě ani nezná, ani nevidí. Když pracuji na dramaturgii, jsem v rodině tichým broučkem," zhodnotil půl století své umělecké tvorby Bedřich Nádvorník.