Poprvé v devítileté historii projektu Čistá řeka Sázava se jeden z nejromantičtějších českých toků čistil téměř od pramene, tedy v délce zhruba 200 kilometrů. V režii společnosti Posázaví o.p.s. se jako již tradičně uklízel téměř devadesátikilometrový úsek řeky z Kácova do Pikovic. Ať už pěší, tak dobrovolníci na lodích sbírali do igelitových pytlů vše, co do přírody nepatří. Sesbíraný odpad pak nákladní auta odvážela na skládky do Trhového Štěpánova a Přibyšic.

„Poprvé dobrovolníci uklízeli řeku Sázavu v roce 2006, a to mezi Sázavou a Pikovicemi, kde nasbírali 12 tun odpadků. O rok později se koryto řeky čistilo už z Kácova do Pikovic, kde se sesbíralo 18 tun odpadu," uvedla Jaroslava Tůmová, manažerka společnosti Posázaví s tím, že množství dobrovolníky nashromážděného odpadu se v dalších letech zvyšovalo až na rekordních 31,5 tuny.

„To bylo v roce 2011. Loni se ho odvezlo necelých 20 tun, letos podle prvních odhadů 25," poznamenala Jaroslava Tůmová a dodala, že nepořádku kolem jedné z nejnavštěvovanějších český řek přesto neubývá. Na druhou stranu rukou ochotných přírodě pomoci každoročně přibývá. Vždyť do úklidu se na tomto bezmála devadesátikilometrovém úseku vodního toku letos zapojilo kolem 1300 dobrovolníků.

„Není to o tom, že by odpadu výrazně přibylo, i když loňské povodně se na jeho množství taky podepsaly. Je to spíš o tom, že na některých úsecích přišlo víc lidí, takže dokázali zlikvidovat i staré skládky, na jejichž odvezení nám v uplynulých ročnících nezbyly síly," zhodnotila letošní ročník akce Bohunka Zemanová, ředitelka společnosti Posázaví o.p.s., která úklid mezi Kácovem a Pikovicemi organizuje.

V rámci projektu Čistá řeka Sázava, který společnost Posázaví spustila už podeváté, se v letošním roce poprvé uklidil také Štěpánovský a Benešovský potok.
Uklízení těchto menších toků, konkrétně Benešovského potoka se zúčastnilo zhruba čtyřicet dobrovolníků rozdělených do dvou skupin. Jedna z uklízecích čet se pod patronací benešovských sociálních demokratů shromáždila u mostku přes Benešovský potok na výpadovce na Vlašim. Druhou z dobrovolnických part svolalo na pomoc přírodě benešovské občanské sdružení Japonská zahrada.

Zatímco první parta uklízela potok a jeho okolí od uvedeného mostku až do Bedrče, druzí dobrovolníci pomohli potoku od zmiňovaného mostku směrem proti proudu k lávce přes potok u zimního stadionu. Aby šla oběma partám práce lépe od rukou, každý vyfasoval rukavice, pitnou vodu, malé občerstvení a pro úklid i nezbytné igelitové pytle.

„My jsme si vymysleli soutěž o nejkurióznější nález. Kdo vyhraje získá Dárkový poukaz do Faremní prodejny v Krhanicích," poznamenal jeden z dobrovolníků Petr Ballek s tím, že mezi žhavé adepty na výhru patřilo rádio, jízdní kolo, pneumatika od traktoru, dveře či palubní deska od auta, lyže se starým Marker vázáním včetně vosků, dětský kočárek, CD přehrávač, molitanová čarodějnice s koštětem, reklamní banery, injekční stříkačky, kuchyňské nádobí nebo funkční lajnovačka. Všechen tento nepořádek vylovený z koryta Benešovského potoka a sesbíraný po obou jeho březích vážil neskutečných šest tun.
Ze Štěpánovského potoka pak dvacítka dobrovolníků „vytěžila" půl tuny odpadu.

Patronkou projektu je zpěvačka Aneta Langerová, která se pravidelně zapojuje i do samotného úklidu. Ne jinak tomu bylo i v letošním roce.

close Letos se vydalo čistit řeku Sázavu zhruba 1300 dobrovolníků. zoom_in

„Když nebudou lidé, jako jsme my, budou všude odpadky," míní Helena Kynčlová

Brodit se Benešovským potokem v triku s nápisem Čistá řeka Sázava 2014 a s igelitovým pytlem v ruce mohli lidé o uplynulém víkendu vidět i Helenu Kynčlovou z Benešova. Také jí vadí bezohlednost některých lidí a proto se už řadu let účastní tohoto projektu.

Pokolikáté se už Čisté řeky Sázavy účastníte?
Letos je to už sedmý rok. Účastním se za každého počasí. Dneska je sice hezky a svítí sluníčko, ale šla bych, i kdyby pršelo a byla zima.

V které partě jste?
V té co jde z Benešova do Bedrče.

Jste zhruba v půlce cesty. Kolik jste už nasbírali pytlů?
Jestli dobře počítám tak pětadvacet padesátilitrových. Ale tam dáváme jen drobnosti. Velké věci jako pneumatiky, lyže, kočárky, házíme rovnou na auto.

Jste na cestě zhruba 3,5 hodiny. Myslíte si, že i druhá část trasy vám zabere stejnou dobu?
To určitě. Ne-li déle. Sbíráme to fakt poctivě a toho nepořádku je neskutečně hodně. Mysleli jsme, že do Bedrče dorazíme tak ve dvě odpoledne. Teď to vidím tak nejdřív na čtvrtou, pátou.

Proč se do Čisté řeky Sázavy zapojujete?
Mám ráda ekologii a příroda mne moc baví. No, a protože jsou lidé p…, musí být zase někdo, kdo to po nich uklidí. Protože když se na to vykašleme, budou všude jen odpadky.

Takže příští rok vyrazíte znovu?
Jelikož se letos projekt rozšířil i na Benešovský potok, tak jsem byla tady. Ale příště půjdu určitě zase sbírat odpadky kolem řeky Sázavy. Jako v letech předchozích.