Přechod z analogového na digitální vysílání se významně dotýká už i obyvatel benešovského regionu.
Česká televize se chystá koncem září vypnout analogové vysílání svého druhého programu na vysílači Cukrák. Činí tak proto, aby uvolnila potřebný vysílací kmitočet pro spuštění svého digiálního vysílání, tzv. multiplexu veřejné služby (MPX1) .
Kdo má anténu natočenou právě na zmiňovaný vysílač Praha–Cukrák, bude muset doma řešit technické záležitosti digitálního vysílání.
Aby divák neztratil možnost sledovat „dvojku“ poze〜〜mním signálem, bude si mu〜set pořídit digitální tuner, tzv. set–top〜–box, který dokáže sig〜nál vysílaný digitálně převést zpět na analogový, aby ho televizní přijímače vyráběné před érou digitalizace „akceptovaly“.
Získá tím však možnost sledovat všechny čtyři programy České televize. Tedy kromě prvního a druhého programu i sportovní kanál ČT4 a zpravodajský kanál ČT24. Jako bonus přinese datový tok MPX1 i sedm stanic Českého rozhlasu. Naopak ti, kteří chtějí na svou anténu chytit digitální příjem ČT, můžou anténu na Cukrák natočit.
Lidé by si ale měli dát pozor na to, jaké set–top–boxy si pořídí. Záleží na každém, kolik peněz bude ochotný do krabičky, kterou „vloží“ mezi anténu a televizor, investovat, ale některá technická specifika by měl dobře zvážit. Především se vyplatí, aby přístroj dokázal plně komunikovat v češtině.
Současné digitální vysílání je komprimováno do formátu MPEG–2, později se možná dočkáme úspornějšího MPEG–4. A tento formát většina dostupných tunerů rozkódovat nedokáže. Později by se tak mohly stát nepotřebnými.