„Celá škola se zateplovala, dělala se na ní nová střecha, měnila se všechna okna. A přestože práce začaly s dostatečným předstihem, pozemky v okolí školy se v daném termínu dát do původního stavu nepodařilo," uvedla ředitelka ZŠ a MŠ Sázava Zdeňka Kotzotová.

V tu chvíli začala ředitelka školy uvažovat o tom, že požádá Ministerstvo školství o odklad zahájení školního roku. Obávala se, aby se žáci na nedodělaných školních pozemcích nezranili. Je totiž zvykem, že každoroční vítání prvňáčků se odehrává na nádvoří základní školy.

„Nakonec jsme si ale řekli, že to nějak zvládneme. Že první školní rok nezahájíme tentokrát venku, ale v tělocvičně. Jenomže poslední týden v srpnu přišly velké lijáky a tělocvičnu vyplavila spodní voda. Přesněji řečeno kanalizace," zavzpomínala na horké chvilky Zdeňka Kotzotová.

V prostorách, kde jsou sprchy a šatny se musela otlouct omítka až na cihly a z podlah strhnout podmáčené linoleum. Zcela zničená tělocvična včetně jejího zázemí, která není bohužel do dnešního dne ještě funkční, utvrdila šéfku školy v jejím rozhodnutí. Požádat ministerstvo o odklad. To ji vyšlo vstříc s tím, že doporučuje na tyto čtyři dny vyčerpat ředitelské volno.

„Bylo to pouze doporučení. Nikoliv podmínka," zdůraznila Zdeňka Kotzotová.

Ta si nemůže vynachválit přístup jak rodičů dětí z mateřinky tak žáků školy. Podle jejích slov všichni pochopili vážnost situace, takže nikdo proti jejímu rozhodnutí neprotestoval, žádný rodič si nestěžoval a nikdo se ani v nejmenším nesnažil vyvolávat konflikty.

„Opravdu všem moc děkuji za vstřícnost a ohleduplnost. Chápu, že jsem mnohým rodičům způsobila docela velké problémy, za které se jim hluboce omlouvám," uvedla ředitelka školy s tím, že zaznamenala pouze jednu maminku, která oslovila školu, že nemá kam své dítě na inkriminované čtyři dny umístit. Ale nakonec i ona situaci vyřešila.

Jelikož si vedení školy plně uvědomovalo vážnost celé situace, mělo připraveno krizový plán. Ten spočíval v tom, že děti z mateřinky by šly do budovy, kde původně sídlil městský úřad a v současné době je v něm jedno oddělení mateřské školy. Město totiž dalo část vily k dispozici škole. Pro žáky školy pak měla

Zdeňka Kotzotová dohodnutý "azyl" v Centru sklářského umění v Huti František, kde by pod dohledem učitelky trávili dny volna.

„Ale jelikož nebylo náhradní řešení potřeba, pedagogický sbor prošel týdenním školením práce na počítači. Učitelé se učili vytvářet například stránek na googlu, komunikaci s rodiči prostřednictvím internetu a tak," dodala ředitelka školy.

A jak viděli situaci sami rodiče?

„Já mám sice dvě děti školou povinné, ale mám to štěstí, že jsem žena v domácnosti. Takže nemohu mluvit za maminky, které jsou zaměstnané. Ale co se týká mé osoby, tak pro mne to nebyl žádný problém. Možná i proto, že jedna dcera chodí do šesté a druhá do deváté třídy. Takže i kdybych chodila do práce, hlídání bych už řešit nemusela," přiznala Bohumila Boušková s tím, že z doslechu ví, že byly pracující maminky, které narychlo povolávaly babičky nebo řešily kam své ratolesti umístit.

Ve stejném duchu hovořila i druhá dotazovaná maminka Jana Macků. Ta je sice pracující rodič, nicméně ani jí neudělaly jejího dětěte čtyři dny volna navíc čáru přes rozpočet.

„U mě to problém nebyl. Dceři je už víc než deset let, takže ta hlídání nepotřebuje," vysvětlila Jana Macků a s úsměvem na rtech poznamenala, že díky odkladu zahájení nového školního roku postoupila v žebříčku oblíbenosti ředitelka sázavské základky na první místo.

„Ono to bylo ale opravdu jediné správné a rozumné řešení. Když jsem viděla tu školu, nic jiného se dělat nedalo. Už kvůli bezpečnosti dětí," dodala maminka jedné z žákyň ZŠ Sázava.