Projekt, díky kterému mohou žáci prvního stupně z Vlašimi a Louňovic pod Blaníkem vystupovat v manéži, propojuje také malou základní školu disponující jen malotřídkami s velkou, klasickou městskou školou. „S louňovickou školou spolupracujeme poprvé, doufáme, že ne naposledy. Výhodou určitě je, že děti mají v kolektivu oživení díky žákům z jiné obce. Zúčastnění žáci se tak učí sounáležitosti a předávají si i zkušenosti ze svých tříd a výuky,“ podotkla Blanka Horálková, zástupkyně pro první stupeň ze ZŠ Vorlina ve Vlašimi.

S výhodami propojení dvou kapacitně odlišných škol souhlasí i učitelka z Louňovic pod Blaníkem. Mimo toho podotýká, že spolupráci se snaží nastolit již od minulého roku. „Od loňska sdílíme s některými učiteli zkušenosti z výuky, což se nám hodí především proto, že u nás je velice malý učitelský sbor. Nadále budeme spolupracovat i na projektu Edison, díky kterému se žáci z Louňovic, Vlašimi i Zdislavic seznámí se zahraničními studenty,“ dodala učitelka Jarmila Klaudysová.V rámci cirkusového projektu děti posilují své sebevědomí a mohou se prezentovat v tom, v čem jsou dobré. Akce podporuje také nové alternativní vyučovací metody, které rodiče čím dál více požadují.

I přesto, že projektové vyučování má většina škol, cirkus je o něčem jiném. „Bavíme se tu všichni společně. Já se učím dělat kouzelníka. Už se těším, až vše předvedu při představení,“ prozradila jedna ze žaček, Alenka.O víkendu, kdy cirkus do areálu vlašimské školy Vorlina přijel, pomáhali rodiče se stavěním šapitó. V pondělí se pak všichni mohli seznámit s tím, jak klasičtí artisté fungují. Následující dva dny, v úterý a ve středu, mělo na 290 dětí čas se v několika skupinách věnovat vybraným vystoupením. Žáci se tak mohli naučit jak provozovat černé divadlo, chůzi po laně či předvádět triky na visuté hrazdě. Také se mohli stát kouzelníky, fakíry, klauny, žongléry a v neposlední řadě i maskoty cirkusu.

Ve čtvrtek, v pátek a v sobotu malé představitele vlašimského cirkusu čekají generální zkoušky, které zakončí vystoupením pro veřejnost od 17 hodin. Jen v sobotu začnou vystupovat v 10 a 14 hodin.

Cirkus veselých dětí Projekt Circus Happy Kids provozuje rodina profesionálních artistů, která se svými vystoupeními projela téměř celý svět. „Dříve jsme jezdili po angažmá. Nakonec jsme asi před šesti lety zůstali v Německu, kde jsme tento projekt zahájili. Stal se tam velice oblíbeným. Nyní ho provozujeme v České republice již dva roky,“ řekla Marila Lagronová, maminka artistické rodiny. Během dvou let se cirkusového projektu zúčastnilo na třicet českých škol. Vlašimská a louňovická škola jsou pro tuto sezónu poslední, přes zimu má rodina pauzu, na jaře zase se svým programem začne nanovo. V rámci projektu vyučují zkušení artisté děti, samozřejmostí je i půjčení kostýmů a rekvizit. Žáci si mohou vybrat z devíti disciplín, které je seznámí se světem cirkusu, naučí se díky tomu také otestovat své hranice, vnitřně růst i odhalit své mnohdy skryté vlohy, které v běžném životě zůstanou bez povšimnutí. „Z dětí se stanou hvězdy manéže,“ dodala Marila Lagronová s tím, že není výjimkou, že i samotní rodiče potom mají chuť něco podobného zkusit na vlastní kůži.