„S touto firmou spolupracujeme už delší dobu, a kromě toho, že pro naše děti pořádá pravidelně například Mikulášskou nadílku, každoročně s ní vyrážíme za nějakým dobrodružstvím," uvedla ředitelka Dětského domova Racek Hana Urbanová.

V loňském roce se tak mohly děti podívat do Zoologické zahrady Praha, předtím se zase ocitnout v Africe. To když navštívily ZOO ve Dvoře Králové.
Kam se holky a kluci „z Racku" podívají, je vždy plně v režii potravinářské firmy, a pokaždé je to podle slov ředitelky DD Racek milé překvapení. To letošní bylo pro všech pětadvacet účastníků o to větší, že v Zeměráji nikdo z dětí, ale ani jejich dospělého doprovodu nikdy nebyl.

„Byla to novinka, kterou všichni přijali s velkým nadšením, a nenašel se nikdo, kdo by si den v ráji na Zemi maximálně neužil," přiznala Hana Urbanová s tím, že vše umocňovalo i šmolkově modré nebe bez jediného mráčku.

Zatímco jednu skupinu dětí uchvátila kilometr dlouhá stezka naboso, jediná svého druhu v ČR, která je celá vedená v rozmanitém přírodním terénu, kde nechybí louka, potok, skály, les, pole i balvany, ale i různé přírodní materiály jako šišky, kamínky, jehličí, klacíky, dřevěné či balanční prvky, druhá se nemohla odtrhnout od kopacího hrnčířského kruhu. Na něm si mohla vlastnoručně vyrobit kalíšek na pití nebo misku na jídlo, a další partu zase dokonale reálná replika slovanské vesnice z 12. století, včetně polí, zahrad, hospodářských zvířat, kde si mohly všechno vyzkoušet. Lehnout si do postele na kožešiny, mlít mouku nebo třeba nasekat sekyrkou dřevo na oheň.

Velkým lákadlem bylo i archeologické naleziště, z něhož si mohl každý odnést jeden z nálezů na památku domů, nebo se s tajemnou mapou vydat na jedinečnou dobrodružnou výpravu. Indicie, které děti našly cestou, je dovedly až k ukrytému pokladu.