„Na porušování dopravních předpisů na Karlově nás upozorňovali policisté a také hasiči. Pokud by tam hořelo, měli by potíže se tam dostat,“ vysvětlil místostarosta Benešova Roman Tichovský.

Pěší zóna bude začínat v ulici Na Karlově u dolní zvonice a končit u té horní. Pod ní už by se nově auta vůbec neměla dostat. S výjimkou vozů tamních obyvatel. Až dosud dovážejí rodiče své školáky přímo před školu. A tam, na úzké vozovce se otáčejí.

„Zatím tu k úrazu nedošlo,“ potvrdil ředitel tamní ZŠ a MŠ Svatopluk Česák s tím, že krok radnice vítá. „Je to dobře, rádi ale asi nebudou rodiče,“ domnívá se.

To potvrdila i jedna z maminek, která svého školák na Karlov vozí. Jméno však nechtěla zveřejňovat. „Nahoře u zvonice se budou auta motat stejně, jako u školy. Jen to do školy bude dál,“ uvedla příkře.

Právě rodiče budou muset své vozy odstavovat za začátku pěší zóny a děti doprovázet před školu pěšky. Nebo je nechat jít do tříd samotné.

„Rodiče se tam budou muset otočit, vyložit dítě a jet. Nebude tam pro ně jediné vyhrazené místo,“ upozornil místostarosta. Zřízení pěší zóny zvládne Benešov za 120 tisíc korun. Za ně osadí ulici na obou stranách obřími květináči, dopravními značkami a nechá pro místní obyvatele nastříkat vodorovné značení stání aut.

Na kraji zóny pak dělníci ukotví do země sloupky, mezi něž napnou odnímatelný řetěz. Za něj se dostanou jen místní obyvatelé a také výletní ekovláček.
„Myslím, že obyvatelé Karlova budou rádi, protože jejich ulice bude dalšímu provozu uzavřená,“ míní místostarosta Roman Tichovský.

Jeho slova potvrdil malý průzkum Benešovského deníku přímo na místě. Včera po půl čtvrté odpoledne se ulicí Na Karlově téměř nedalo projet. Po obou stranách silnice stála vozidla rodičů čekajících na své děti.

„No, jen se na to podívejte. My jsme místní a nemáme ani kde zastavit,“ konstatoval starší muž.

Druhý, s nímž hovořil, mu přitakával. „Také tu praskají od aut zdi domů. Dříve tu jezdily jen kočáry tažené koňmi. Nápor vozidel nemůže vydržet ani kanalizace a vodovod,“ vysvětloval.

Radost z omezení provozu měla také babička vnoučat, která vedla ze sáňkování. „To víte, že jsem ráda. Bude tu větší bezpečnost pro děti. Nevím ale, jak to město chce zařídit, až tu bude nějaký pohřeb. To tu bývá hodně aut,“ uvažovala nahlas.

S úsměvem na tváři novinku o zřízení pěší zóny přijala mladá maminka dvou dětí. Jedno u nich si právě odváděla z karlovské mateřské školy. „Je tu moc aut. Já sem raději chodím pěšky, auto nechávám doma,“ uvedla.

Další maminka čekající v autě na své dítko novinku také přijala klidně, ale připomněla, že to po zavedení pěší zóny, budou mít motorizovaní rodiče těžké.

ANKETA: Je dobře, že na Karlov nevjedou auta?

close zoom_in Marie Bradová, Benešov
Myslím si, že auta by na Karlově jezdit nemusela, protože spousta dětí tam chodí do školy a je to nebezpečné. Vnuk tam taky chodil, sice už je velký, ale vůči malým dětem by to bylo určitě prospěšné.

close zoom_in Martina Hájková, Benešov
Podle mého názoru je to určitě dobrý nápad. Tady na Karlově je aut opravdu moc. Když tu chce člověk přejít jen přes přechod, tak to je opravdu veliké umění. Jsem určitě pro pěší zónu na Karlově.

close zoom_in Jan Dvořák, Benešov
Karlov je historická část města, takže tam auta v podstatě nemají co dělat. Jsem určitě pro, udělat tam pěší zónu. Navíc by nám také mohly spadnout varhany na hlavu, protože se moc neudržují.

close zoom_in Marie Procházková, Benešov
Myslím si, že pěší zóna na Karlově kvůli zvýšení bezpečnosti dětí je jedině dobře. To platí i pro maminky s kočárkem. Na Karlově je škola i školka a dětí se na Karlově pohybuje opravdu hodně.

close zoom_in Jana Vopičková, Benešov
Já osobně si myslím, že je to super nápad, protože je tam škola i školka a chodí tam spoustu dětí. Navíc je Karlov historická část města, tudíž si myslím, že by tady auta neměla jezdit vůbec.