Podle něho byly přechody a zejména ty na náměstí, nebezpečné. To se projevovalo zejména v době, kdy přes Čechtice projížděly desítky a stovky aut nad rámec běžného provozu. Městysem totiž vede objízdná trasa dálnice D1. „Přechody, které jsme u nás měli, už neodpovídaly dnešním požadavkům ani normám,“ potvrdil František Nebřenský.

K nejohroženějším skupinám chodců, a to nejen v Čechticích, ale samozřejmě také tam, patří děti. Školáci zpravidla myslí na řadu záležitostí a nevěnují tolik pozornosti dopravě, tedy i své vlastní bezpečnosti. Aby i s tím byla jejich cesta od autobusu z náměstí bezpečnější, přistoupila radnice k rekonstrukci celé trasy do školy.

„S úpravou chodníků na trase do školy jsem velice spokojená,“ přiznala mladá maminky dvou školáků Věra. „U nejnebezpečnějšího přechodu, v ulici Na Lázni, je nyní navíc třicítka. Auta tam jezdila opravdu hodně rychle, doufám, že se to novou značkou zlepší,“ přeje si obyvatelka Čechtic.

Za poměrně vysokou částku 3,5 milionu, z nichž podpora činí 2,3 milionu korun, vznikly nové bezbariérové chodníky. A také celkem čtyři osvětlené přechody, na nichž jsou chodci pro řidiče výrazně čitelnější. „Pro náš projekt nazvaný Bezpečná cesta do školy jsme využili možnosti získat přes Místní akční skupinu Blaník, evropské dotace,“ připomněl starosta.

Projekt zahrnoval zejména rekonstrukci přechodů. Zmizely z nich bariéry v podobě vysokých obrubníků oddělujících chodníky od vozovek. S překonáváním těchto překážek měli potíže nejen vozíčkáři nebo lidé se sníženou hybností, ale také maminky s kočárky. Na přechodech přibyla i osvětlení.

Rekonstrukce se týkala například přechodu v ulici Na Lázni. Z původního místa se posunul na nové také přechod v Blanické ulici. Složitější byla ale úprava přechodu u čechtického zámku. Chodci tam musejí překonat hlavní silnici druhé třídy číslo 112. Právě po ní jezdí auta, když nehoda uzavře dálnici D1.

„Tam má silnice deset metrů, ale přechody musí mít nejvýš metrů sedm. Proto tam bylo potřeba vybudovat nástupní zálivové ostrůvky,“ vysvětlil starosta Čechtic s tím, že tam bylo nutné vyřešit i odvodnění.

Úprava trasy do školy, ale nebyla poslední úpravou cesty pro pěší v Čechticích. Další podle starosty Františka Nebřenského následuje s rekonstrukcí přechodů a chodníků, po nichž se pěší dostanou až k čechtickému obchodnímu domu. Už v projektové přípravě je zahrnut vznik nové autobusové zastávky a dvou nových bezbariérových přechodů.