Deset takových kufříků má od pondělí 18. března i NRS Benešov. Nejdůležitějším obsahem kufříku je památníček, do kterého sestřičky zapisují všechny důležité údaje o miminku. Třeba i to, jakou mělo přezdívku, jak ho oslovovali, barvu vlasů a očí či zda se rádo tulilo nebo často plakalo.

„Sestřičky tak odloženým dětem vyplňují prázdné místo na začátku jejich života,“ poznamenala zakladatelka fondu Martina Opava s tím, že projekt vznikl právě na popud zdravotních sester. „Kamkoli přijedeme nám sestry říkají, že miminku, které nemůže odcházet s biologickými rodiči, vždycky na památku něco dávají. My jsme nápad uchopily širší formou a usnadnily jim vymýšlení, co miminku do vínku dají,“ podotkla Martina Opava.

Podle předsedy představenstva nemocnice Romana Mrvy je skvělé, že takové projekty existují. „Děkujeme nadačnímu fondu, že jsme se mohli do tohoto smysluplného projektu zapojit,“ řekl.

Impulsem k připojení se do projektu nadačního fondu bylo podle vrchní sestry dětského oddělení Marie Marvanové situace vna oddělení letos v lednu. „V jeden den se narodily dvě děti, které šly do přímé adopce. Začala jsem pátrat po tom, kolik miminek z naší nemocnice odchází do pěstounské péče a zjistila, že od roku 2014 jich bylo sedmnáct, což je docela dost,“ vysvětlila vrchní sestra.

Podle zakladatelů fondu se narodí v Česku zhruba 500 odložených dětí ročně, loni to bylo 530.