Ti, kteří přišli poznávat naše létající savce opředené četnými mýty a pověrami rozhodně nelitovali, dozvěděli se o nich spoustu zajímavostí a měli možnost si ochočené netopýry nejen pohladit, ale dokonce nakrmit.

„Program netopýří noci jsme zahájili promítáním filmu Netopýři ve tmě s unikátními záběry těchto živočichů. Pro děti jsme také připravili netopýří úkoly a netopýří dílničku," informovala Dagmar Zieglerová z ČSOP Nyctalus, který vznikl na ochranu tohoto živočišného druhu.

Největší zájem u děti ale vzbudili dva samečci netopýra rezavého, trvalé handicapování Číslák a Kajínek. Děti neměly problém si okřídlené a ochočené netopýří kluky pohladit a nakrmit je pinzetou.

„Kajínek pochází z kolonie v pokáceném stromě hned u zdi ruzyňské věznice, proto dostal jméno Kajínek. Kolonii jsme zachraňovali před necelými dvěma lety. Kajínek měl drobnou oděrku od řetězu motorové pily na křídle, která se zanítila a velmi špatně a dlouho hojila. Křídlo mu zůstalo špatně pohyblivé, proto jsme ho nemohli vypustit zpět do přírody s ostatními, protože není schopen manévrovat za letu tak, aby si nalovil potravu. Čísláka zase přinesla kočka s potrhanou blánou a pochroumaným křídlem, také on nemůže létat," přiblížila osudu obou letounů Dagmar Zieglerová a připomněla, že netopýrům je možné pomoci prostřednictvím veřejné sbírky SOS netopýr.

Po setmění se pak všichni vypravili za netopýry do zámeckého parku u s ultrazvukovým detektorem a zjišťovali jejich přítomnost a poslouchali jejich hlasy. Noc pro netopýry probíhá na více místech republiky přes dvacet let a je určena veřejnosti, která se díky programu připraveném odborníky seznamuje s těmito tvory, s jejich výzkumem, ochranou a poznatky o jejich životě.

„Lidé totiž chrání to, co poznají," podotkla organizátorka letošní noci s netopýry Jana Havelková z Podblancikého ekocentra.

Karel Chlumec