„My se zítra neučíme, protože budeme slavit Den Země. Budeme si povídat o přírodě, budeme jí malovat a budou nám promítat filmy," uvedla Natálie, žákyně Základní školy Týnec nad Sázavou.

Jiné školy zase strávily Den Země úklidem okolí školy, vycházkou do přírody nebo výrobou koláží z přírodnin jako je kůra, kamínky či mech, ale také z věcí, které do přírody vůbec nepatří.

„Loni jsme byli na Den Země na benešovském Masarykově náměstí. Tam jsme mohli vyzkoušet dojení na umělém kravském vemeni, jízdu zručnosti na takovém malém traktoru, a snad poprvé v životě jsem viděl splešťuli blátivou," zavzpomínal na předcházející ročník Dne Země Lukáš ze Základní školy Dukelská.

Že to Česká republika myslí s ochranou životního prostředí opravdu vážně dokazuje i vyhlášení již 7. ročníku soutěže o ekologického Oskara nesoucí název E.ON Energy Globe Award ČR. Ten je nejuznávanější ocenění v oblasti životního prostředí v rámci ČR. Vyznamenává energeticky úsporné projekty, které šetří energii, přírodu, využívají obnovitelné zdroje a celkově přispívají k ochraně životního prostředí.

„V aktuálním ročníku soutěže E.ON Energy Globe Award ČR mohou autoři zajímavých projektů soutěžit v celkem pěti kategoriích. Obec, kutil, firma, mládež a nápad. Všechny přihlášené projekty by měly splňovat základní podmínku, kterou je úspora energií nebo ochrana životního prostředí. Do soutěže lze přihlásit jak zrealizované projekty, tak nápady, které na svou realizaci teprve čekají," vysvětlila Jitka Ničová z pořadatelské společnosti a dodala, že do soutěže může svůj projekt přihlásit každý, kdo má v oblasti úsporného hospodaření s energiemi co říci. Bez ohledu na to, zda se jedná o podnik, soukromou osobu, nestátní organizaci, obec či školu.

Historie Dne Země se začala psát v USA v roce 1970, kdy senátor Gaylord Nelson pověřil studenta Harvardovy univerzity Denise Hayesa organizací série environmentálních protestních setkání a výukových programů s cílem podpořit environmentální hnutí po celých Spojených státech. Postupem času si Den Země začali lidé připomínat i na dalších místech zeměkoule, a nyní jej slaví víc než miliarda lidí ve 175 státech světa.