Kolem pěti set návštěvníků zavítalo o víkendu (23. a 25. května) do venkovské zemědělské usedlosti, aby tu strávilo příjemné odpoledne v rámci už třetího ročníku originální zážitkové akce Den dětí na venkově.
Organizátoři z občanského sdružení Buchov pojali tradičně sobotu 23. května jako oslavu venkova a jara a potvrdili, že ani v prostředí historické polosamoty nemusí být nouze ani o návštěvníky ani o bohatý program a kvalitní služby.
„Den dětí na venkově je zaměřen na rodinu a hlavně dětské návštěvníky. Ti si to zde velmi užívají,“ informovala Lenka Zapletalová z Pořádajícího sdružení Buchov s tím, že pozvánku na Podblanicko od pořadatelů obdržela nejen mateřská centra na Benešovsku, ale také školky i školy. Dost lidí do Buchova dorazilo také z Prahy.
Oproti loňskému ročníku přibyla projížďka na volském potahu, což značně ulevilo oslíkovi, který loni pro značný zájem nestíhal. Na jeho stanovišti se pak tvořila velká fronta.
„Další novinkou bylo vegetariánské menu, o které se postarali lidé z nedaleké ekologické farmy Kršnův dvůr,“ doplnil Petr Zapletal.
Velký zájem byl i o keramickou, kovářskou, bavlněnou i korálkovou dílnu, poznávací soutěže a celé odpoledne zarámovalo hudební a taneční vystoupení folklórního souboru Vonička z Čestlic a středověké hudby Dei Gratia.

KAREL CHLUMEC