Důvod je prostý. V Benešově, Vlašimi ani Voticích neexistuje žádný pomník, plaketa na zdi nebo alespoň místo, které by události pojící se k 17. listopadu, připomínaly. Přitom je datum státním svátkem, Dnem boje za svobodu a demokracii.

Ten si podle starostky Votic Jany Kocurové připomene město pouze vyvěšením státních vlajek. Totéž učiní bezpochyby v Benešově i Vlašimi.

„I když jsme si sedmnáctý listopad nijak zvlášť nepřipomínali, napřesrok tomu bude čtvrt století, a proto už nyní o nějaké vzpomínkové akci uvažujeme," uvedl starosta Vlašimi Luděk Jeništa.

A tak zřejmě jediným místem, kde se na 17. listopad bude na Benešovsku vzpomínat, bude Šímova síň Muzeu umění a designu na benešovském Malém náměstí. V neděli 17. listopadu se tam v 19 hodin sejdou lidé při svátečním koncertu, jehož záštitu převzal místostarosta Benešova Tomáš Podhola.

A koncert to bude příhodný. Do Benešova kvůli němu přijede jeden ze symbolů boje za svobodu, písničkář Jaroslav Hutka. Vstup na něj je volný.

Den boje za svobodu a demokracii se slaví jako připomínka nacistických represálií českých studentů v roce 1939 a také kvůli rozehnání studentské demonstraci na Národní třídě v Praze v roce 1989.