Tuto zimu, nepřijdou-li kruté mrazy, tam bezpochyby ještě přečkají. V té další to však podle benešovského místostarosty Romana Tichovského už nebude možné. „Všechny tři poslední objekty zbouráme,“ potvrdil s tím, že na místě bude po recyklaci materiálu z demolice připravena plocha pro budoucí plánovanou výstavbu.

To ale nebude hned. Předcházet tomu má změna územního plánu, kterou musí nejdříve schválit zastupitelstvo. Jednat by o tom mělo už v roce 2023.

Na celé území někdejšího benešovského vojenského prostoru už také existuje územní studie a v okamžiku, kdy dojde ke schválení změny územního plánu, může město začít oslovovat případné investory – developery.

Na pozemcích s původní plochou 25 hektarů by časem měly vyrůst řadové i rodinné domy a objekty občanské vybavenosti. Třeba sportoviště, mateřská škola nebo škola základní. „K jejímu vzniku chceme využít hlavní kasárenskou budovu,“ připomněl místostarosta.

Vysokoškolský kampus neprošel

Plánů na využití tohoto rozlehlého objektu už bylo v minulosti vícero. Soukromý investor hodlal z budovy postupně vytvořit dokonce vysokoškolský kampus. Se svými návrhy však u benešovského zastupitelstva narazil. Neuspěla ani myšlenka zřídit v tam základnu středočeských hasičů. A realizace se nedočkal ani nápad využít ji pro muzeum, galerii nebo depozitář.

„Máme naplánováno jednání s architekty. Škola by se brzy mohla začít projektovat,“ uvedl Tichovský. Město podle něho už nyní počítá s tím, že developeři, kteří budou chtít v kasárnách stavět, se budou finančně podílet i na vzniku školy.

Změny ve vojskem opuštěném prostoru by se neměly odehrávat na celém území najednou, ale po předem stanovených etapách. Stavby by přitom měly postupovat směrem od centra, tedy od Táborské ulice k průmyslové zóně u Černého lesa.

V někdejších kasárnách zřejmě nebudou stavět jen developeři nebo individuální stavebníci. Přidat by se k nim mohlo také město. „Podle studie by v městském objektu mělo vzniknout kolem osmdesáti bytů,“ připomněl místostarosta.

Zatím ovšem tato vize existuje jen na papíře a o jejím zhmotnění musí rozhodnout zastupitelé. Zda to budou ti současní, nebo až ti, kteří vzejdou z dalších voleb, ukáže vývoj situace.

Další neznámou je také to, jaký způsob bydlení by tam vznikl. Zatím se na radnici hovoří o nájemním bydlení, ve hře je však i varianta bydlení družstevního.