Několik měsíců, ale i tři roky. Tak dlouho se dosud čekalo na přidělení místa v domovech pro seniory na Benešovsku. Nyní už zcela neplatí, že kdo si podá žádost dříve, tak se také dříve dočká.
Středočeský kraj na Benešovsku provozuje čtyři domovy pro seniory. „Nyní necháme na každém zařízení, aby samo provádělo výběrové řízení,“ uvedl mluvčí krajského úřadu Martin Kupka.
Změna zákona na počátku roku pořadníky v podstatě zrušila, zařízení nyní přijímají seniory podle několika kritérií. Rozhoduje věk, městská příslušnost a zdravotní stav, s nímž souvisejí příspěvky na péči. Stát je svěřil přímo do rukou penzistů.
Ti ho celý i s velkou částí důchodu odevzdají zařízení, kde žijí. Domovům se proto vyplatí přijímat lidi, kteří jsou na tom zdravotně špatně a mají vysoký příspěvek. Podle ředitele Domova pro seniory Benešov Aloise Kubíčka je však takových málo.
„Většina našich obyvatel má minimální příspěvek dva tisíce korun, což platí i u řady podaných žádostí,“ potvrdil.
Zařízení, kterému šéfuje, má kapacitu 100 obyvatel a v současnosti je plně obsazeno. Na místo zde čeká dalších 200 lidí. „Máme nový program. Pořadníky jsme sice zachovali, nejsou však seřazeny podle data podání přihlášky, ale podle několika dalších kritérií, které mají bodovou stupnici. Když se uvolní místo, program vyhodnotí jednotlivé žádosti. Pouze pokud jsou v hlavních bodech stejné, přihlédneme k datu podání žádosti,“ dodal Kubíček.
Domov pro seniory ve Vojkově má kapacitu 112 osob. Na přidělení místa se tu čeká zhruba šest až devět měsíců. Čekání nezkrátily ani sociální příspěvky. „Spíše naopak. Dříve jsme měli tak třicet žadatelů, nyní evidujeme kolem sedmdesáti až osmdesáti žádostí,“ říká dočasná zástupkyně ředitelky Marie Petříková s tím, že v ústavu zaznamenali pouze jediný případ, kdy si rodina vzala obyvatele domova do vlastní péče.