Stále více lidí chodí do hematologické stanice v Benešově poskytnout svou krev nemocným a jiným lidem, kteří ji zrovna potřebují. Nárůst dárců není skokový, ale každým rokem se mírně zvedne. Od loňského roku zaznamenali pracovníci transfúzní služby nárůst také mladých dárců ve věku od osmnácti do dvaceti let.
„V databázi máme dárce krve ze všech věkových kategorií. Máme zkušenost, že pokud chodí dávat krev rodič, dítě, jak dosáhne plnoletosti, přijde na odběr také,“ uvedla vrchní sestra hematologické stanice v Benešově Jiřina Kloudová.
Za rok 2007 darovalo krev 8700 lidí z regionu a Příbramska, kde má benešovská hematologická stanice svou pobočku. Za letošních osm měsíců dalo krev téměř šest a půl tisíce lidí. Číslo do konce roku ještě stoupne, protože nejvíce chodí lidé na odběr právě v prosinci. „Jsem pravidelným dárcem krve tři roky a chodím na transfúzi čtyřikrát, někdy pětkrát ročně,“ řekl bankovní úředník Milan Pohůnek z Petroupimi.
Podle loňských statistik se v databázi benešovské nemocnice nachází asi pět tisíc dárců krve a v poměru 2:1 převažují muži. Dárcovství se mohou věnovat všichni zdraví lidé od osmnácti do šedesáti let, ačkoliv se na odběr dostavují i senioři o několik let starší, kteří se stále cítí vitálně. „Pro zdravého člověka není odběr krve vůbec nebezpečný. Ani nepotřebuje žádné předchozí vyšetření, všechno uděláme my zde. Jediné, co musí mít, je občanský průkaz,“ dodala Kloudová.
Někteří lidé by krev darovali za určitých podmínek. Například kdyby to bylo snazší a byla větší iniciativa ze strany pracovníků hematologických stanic, nebo kdyby šlo o jejich příbuzné a přátele. „Dárcem krve nejsem a ani jsem o tom neuvažovala. Myslím, že by se mi udělalo špatně. Ale určitě bych šla, kdyby ji někdo z mé rodiny potřeboval,“ přiznala Petra Doleželová z Benešova.
S dárcovstvím nebo přijetím cizí krve ale úplně všichni nesouhlasí. „Transfúzi z jejich vlastních důvodů odmítají třeba přívrženci církve Svědků Jehovových,“ sdělil mluvčí benešovské nemocnice Petr Ballek. Jak upřesnil Pavel Sommr z této církve, je to kvůli biblickým veršům, které přikazují „zdržovat se krve“. Dodal také, že léčbu bez krve žádají i jiní pacienti, aby se vyhnuli rizikům, která jsou s tím spojená.

Kristýna Knödlová