Pro řidiče to znamená, že počínaje tímto datem si mohou zakoupit novou dálniční známku s platností do 31. ledna 2009, přičemž starou budou smět používat do konce ledna 2008.
„Zkrácení platnosti dálniční známky v roce 2006 souviselo se zaváděním elektronického mýtného v listopadu téhož roku, čili snahou vyhnout se dvojímu zpoplatnění. Letos se vracíme k čtrnáctiměsíčnímu režimu, který zůstane zachován i v následujících letech,“ uvedl Karel Hanzelka, tiskový mluvčí Ministerstva dopravy.
Dálniční známky jsou v prodeji na čerpacích stanicích, poštách, hraničních přechodech a ve službách motoristům. Důvodem pro podražení dálniční známky v roce 2008 se stal zejména fakt, že od posledního zdražení před čtyřmi lety bylo uvedeno do provozu více než 100 km nových dálnic a silnic.
„Známky všech hodnot máme v dostatečném množství. Největší zájem o ně byl před Vánocemi, kdy je lidé kupovali jako dárek pod stromeček,“ uvedla provozovatelka jedné benešovské čerpací stanice Hana Černostová. Další nápor čekají prodejci dálničních kuponů s blížícím se koncem ledna, kdy přibývá těch, co si pořizují známky na poslední chvíli.
Za neodstranění neplatného dálničního kupónu hrozí i nadále vysoké pokuty: 5 tisíc v blokovém řízení, případně až 100 tisíc korun ve správním řízení, varuje řidiče Ministerstvo dopravy. Tyto pokuty hrozí i mimo zpoplatněné úseky, tj. mimo dálnice.

 

DÁLNIČNÍ ZNÁMKY 2008

Vozidla do 3,5 tuny

kupón R (roční): 1 000 Kč
kupón M (měsíční): 330 Kč
kupón D (sedmidenní): 220 Kč

Vozidla 3,5 - 12 tun

kupón R (roční): 8 000 Kč
kupón M (měsíční): 2 000 Kč
kupón D (sedmidenní): 750 Kč