VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Námitek k D3 byly desítky

BENEŠOVSKO - Projektanti dálnice D3 mají na stole řadu připomínek, se kterými se musí vyrovnat

16.10.2007
SDÍLEJ:

Hlavní silnice I/3 je na Benešovsku každý den přetížená a v dopravních špičkách zahlcená. Příčinou častých kolon ani nemusí být nehoda či práce na silniciFoto: Deník/ Ladislav Jerie

Projektanti prvních tří úseků plánované dálnice D3 ve směru od okraje Prahy k Benešovu se musí vypořádat s desítkami připomínek, které vznesly obce, občanská sdružení a obyvatelé regionu.


Ochrana ovzduší, ochrana před hlukem

Provést podrobné zhodnocení vlivu stavby na kvalitu ovzduší a zhodnotit dopady výstavby i pozdějšího provozu z hlediska emisních limitů. Zpracování rozptylové studie oxidu dusičitého, oxidu uhelnatého, benzenu a benzopyrenu. Zhodnotit budoucí kvalitu ovzduší a úroveň hluku nejen u vlastní D3, ale celého dopravního uzlu Jesenice -Vestec – Psáry. Prozkoumání rozptylu exhalací v době bezvětří nebo inverze v Zahořanském údolí. Opatření ke snížení prašnosti v době výstavby. Návrhy protihlukových opatření. Maximální odhlučnění mostu přes Zahořanský potok. Doplnění vegetační hlukové bariéry okolo Krusičan. Protihlukové stěny a stromové porosty u Netvořic.


Ochrana vod
Posoudit vliv tělesa na odtokové poměry a jakost povrchových vod. Eliminace rizika kontaminace při havarijních situacích. Usazovací nádrže s odlučovači ropných látek včetně retenčních opatření s ohledem na četnost a intezitu přívalových dešťů. Prohloubení ústí Zahořanského potoka do Vltavy. Revitalizace Břežanského a regulace Hostěradického i Mošťanského potoka a vyřešení přechodu Janovického potoka.


Ochrana přírody a krajiny

Podrobné zhodnocení vlivu na krajinný ráz a technicko stavební opatření k minimálnímu rozčlenění krajiny, jako je snížení výšek mostů, maximalizace tunelů a minimalizace náspů. Ohled na ostrůvky zeleně a migrační trasy velkých živočichů i obojživelníků a vliv protihlukových stěn na ptactvo. Vliv dálnice na významné lokality Dolní Sázava a Třeštibok. Vnější oplocení komunikace k zamezení střetu se zvěří.


Geologie
Vliv na poddolovaná území v okolí Jílového u Prahy i s ohledem na možné znečištění povrchových vod toxickými látkami. Vyřešení trasování a mezideponie cihlářské hlíny v Dolních Jirčanech.


Doprava
Vypracovat dopravní studii území jižně od Prahy včetně Benešovska s využitím demografických studií. Problematika napojení D3 na připravovaný pražský okruh včetně zátěže ve Vídeňské ulici. Řešit zátěž místních komunikací včetně přístupu k chatovým osadám při stavbě i po zahájení provozu. Zahrnout stavbu obchvatu Jílového od Lázní ke Kabátům do stavby dálnice. Posouzení vlivu dálničního přivaděče na život v Týnci nad Sázavou. Předpokládané neúměrné přetížení Václavické spojky směrem k Benešovu a stávající hlavní silnice I/3, dokud nebude D3 propojená k Meznu. Scelení pěti tunelů v lokalitě „U obrázku“ do jediného. Posouzení zesílení tranzitní kamionové dopravy na trase sever – jih po propojení D8 a D3 i podcenění železniční dopravy.


Variantní řešení trasy
Prověření variantního koridoru dálnice v trase stávající I/3 od napojení na D1 přes Poříčí nad Sázavou k Benešovu i Voticka a Miličínska. Přezkoumání trasy plánované D3 západně u Chrášťan. Alternativy v okolí Psár a Jílového u Prahy. Posunutí přivaděče u Týnce nad Sázavou zhruba 400 metrů západně. Severně od Netvořic naplánovat kvůli zásahu do lesního komplexu dlouhý zahloubený či ražený tunel. Oddálení Václavické spojky od obce i její části Zbožnice.

Kdo poslal relevantní připomínky?

Středočeský kraj, Jesenice, Psáry, Libeř, Okrouhlo, Jílové u Prahy, Petrov, Kamenný Přívoz, Lešany, Netvořice, Chářovice, Týnec nad Sázavou, Chrášťany, Václavice, Březová–Oleško, Davle, Vojkov, Tisem, Ateliér pro životní prostředí, Děti Země – Plzeň, Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu, Ekologický právní servis, Nesehnutí Brno, Krajina 2000 – občanské sdružení na ochranu životního prostředí obce Studené a okolí, Společnost za občanskou činorodost, Zelený kruh, Sdružení občané proti devastaci životního prostředí Týnce nad Sázavou, Sdružení občanů pro ochranu Neštětické hory a okolí, Svaz ochrany přírody a krajiny ČR – Podblanická základní organizace, Zájmové sdružení obcí Klid, Český svaz ochránců přírody Zvoneček, Český svaz ochránců přírody Sázava, Myslivecké sdružení Borovina Psáry, dále několik desítek vyjádření veřejnosti se 1626 podpisy.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí ČR

 

Závěr zjišťovacího řízení naleznete ZDE

16.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Peníze. Ilustrační foto.

Doprava má v krajském rozpočtu pohltit skoro šestinu peněz

Rekonstruovaná škola T. G. Masaryka v Pyšelích.

V Pyšelích se děti už zase učí ve škole

Pachové ohradníky mají pomoci ochránit zvěř

Benešovsko - Divoké prase museli odstřelit strážníci minulou středu, 15. listopadu, na pokraji Sázavy u cyklistické stezky. Hrozilo, že by mohlo ohrozit obyvatele města. „Bylo apatické. Zjistili jsme, že mělo prostřelenou čelist,“ uvedl velitel sázavských strážníků Pavel Moravec.

KRÁTCE: Jarmark bude ve vánočním duchu

Benešovsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu!

Jak vybavit malý dětský pokoj?

Bydlíte v malém panelákovém 3+1, máte dvě děti a nevíte, jak je obě vměstnat do malého dětského pokoje? I na malém prostoru se dají dělat zázraky, jen je potřeba při zařizování dětského pokoje trochu přemýšlet!

Miřetice daly Zruči rychlý mat

Miřetice – Fotbalisté Miřetic zvládli poslední podzimní utkání I. B třídy, skupiny D, když díky parádnímu úvodu porazili Zruč nad Sázavou a přezimují tak na sedmém místě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT